Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 09:36 Bu haber 1123 kez okundu
 
Çinʹden Hafterʹe askeri sevkiyat
Darbeci Hafter'in, yakın dönem içerisinde Çin ile askeri ticarete giriştiği belirtiliyor.
DÜNYA Haberi
Çinʹden Hafterʹe askeri sevkiyat

Libyaʹda Hafter yönetimine pek çok ülkeden silah ve mühimmat desteği sağlanıyor. Körfezden gelen paralar ile Rusya ve Fransaʹdan askeri ekipman satın satın alan darbeci Hafter, yakın dönem içerisinde Çin ile askeri ticarete giriştiği belirtiliyor.  

 

Türkiyeʹden giden önleyici hava savunma sistemleriyle pek çok kez düşürülen Çin yapımı SİHAʹlar bu noktada öne çıkıyor. Hafterʹin Çinʹden aldığı askeri ekipmanlar bunlarla da sınırlı değil.

 

ÇİN MALI SİHAʹLAR SATILDI

Türkiyeʹnin yoğun olarak SİHAʹlar ile destek verdiği operasyonlarda elini güçlendirmeye çalışan Hafter, milislerine havadan hem istihbari hem de fiziki kabiliyet kazanabilmek adına Çin malı SİHAʹlar satın aldı.  

 

Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından daha önceden satın alınan 6 adet CH-4B Rainbow tipi SİHA, Hafterʹin ilk alışverişi oldu. Uçağın performansından memnun kalınmadığı gerekçesiyle satışa çıkarılan SİHA, mühimmatlarıyla beraber Hafter tarafından satın alındı.

 

Yine Çin yapımı Wing Loong II SİHAʹlar da bu dönem içerisinde satın alınan askeri sistemler arasında yer alıyor.

 

ETKİNLİK SAĞLAYAMADILAR

Alışverişin ardından sahada kullanılmaya başlanan SİHAʹların bir kısmı Libya ordusunun düzenlediği operasyonlarda imha edilirken, bir kısmıysa teknik nedenlerden ötürü operasyon dahi düzenleyemeden uçuş sırasında düştü. Bu noktada özellikle Türk SİHAʹlarının etkinliği sahayı Hafter milislerine dar ederken, bu durumu kendi lehlerine çevirmeye çalışan terör organizasyonu gözünü insansız hava araçlarına karşı önleyici olarak kullanılan elektronik silahlara dikti.

 

ELEKTRONİK SAVAŞ SİLAHLARI

Özellikle Türk SİHAʹlarının çalışma prensiplerini etkilemek, operasyonları etkisiz hale getirmek için yine Çin yapımı “DHI-UAV-D-1000JHV2” drone savarları tercih eden darbeci milisler, sahada, özellikle kritik noktalarda bu sistemleri kullanarak etkinlik sağlamaya çalıştı.Bu uygulama yerli ve milli silahlı insansız hava araçlarının operasyonel kabiliyeti kadar sistem başarısını da ortaya çıkardı. Önleyici uygulamalara rağmen SİHAʹlar başarılı operasyonlar gerçekleştirdi. Özellikle hava üslerine, Hafterʹe ait depo ve sığınaklara düzenlenen başarılı saldırılar Libya ordusuna daha fazla ilerleme getirdi.

 

FÜZE, ROKET VE PATLAYICI MÜHİMMAT

Körfezden gelen paralarla  yapılan alışverişler yalnızca SİHAʹlar, ve elektronik harp uygulamalarıyla da sınırlı değil. Darbeci Hafterʹin kullandığı ve BMʹnin resmi belgelerine de yansıyan Çin malı mühimmatları arasında, Blue Arrow BA-7 füzeleri, GP6 roketleri ile yüksek teknolojili lazer güdümlü havan topları da yer alıyor.Özellikle fiyatı nedeniyle tercih edilen sistemler, ikinci ve üçüncü ülkelerin de paravan olmasıyla Libya topraklarına; darbeci Hafter ve milislerinin kullanımı için getiriliyor. Özellikle bu sistemlerin körfez ülkeleri üzerinden geldiği biliniyor.

 

BMGKʹDA TESCİLLENDİ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) geçen yıl kasım ayında yayımladığı Libya raporu da Abu Dabi yönetiminin Hafterʹe olan desteğini teyit etmiş ve sağlanan silah ile mühimmatların envanterini gözler önüne sermişti.BAE yönetiminin finansmanını karşıladığı ve Libyaʹya sevk ettiği silahlar arasında birim fiyatlarıyla değerlendirildiğinde 14,7 milyon dolarlık Rus yapımı Pantsir S-1 hava savunma sistemleri, Güney Afrikaʹdan temin edilen 15 milyon dolar değerinde Super Puma helikopterleri, 25 milyon dolar değerindeki BAE yapımı Yabhon SİHAʹları, 100 bin dolarlık Rus yapımı Orlan-10 SİHAʹlar, Sovyet yapımı Antonov An-26 ve Ilyushin IL-76 nakliye uçakları, 2 milyon dolar değerinde Çin yapımı Wing Loong II SİHAʹlar, Blue Arrow BA-7 füzeleri, GP6 roketleri, 250 bin dolar değerindeki ABD yapımı MIM-23 Hawk füzeleri, BAE yapımı Nimr, Panthera, Spartan ve Tygra tipi zırhlı personel taşıyıcı araçlar yer alıyor.

 

Hafter saflarında uzun süredir savaşan yüzlerce Rus paralı asker, Sudanlı ˮCancavidˮ milisleri ve Çadlı silahlı isyancılar gibi çok sayıdaki yabancı paralı savaşçının temini ve maaşlarının ödenmesini de BAE karşılıyor.

 

BAEʹye ait şirketler ise BMGKʹnin ambargo kararına rağmen Libyaʹdaki gayrimeşru silahlı güçlere askeri amaçlı 11 bin ton jet yakıtı taşıdı. Son olarak AA muhabiri, BMGK Libya Yaptırım Komitesi tarafından hazırlanan gizli belgelerin detaylarına ulaşmıştı. Bu belgelere göre BAE merkezli bir şirketin, Hafterʹe destek vermek için Ürdünʹde kurduğu paravan şirket üzerinden en az 18 milyon dolar harcayarak satın aldığı 6 helikopter ve 2 botla, Libya açıklarında seyreden gemilere baskın düzenlemeyi hedeflediği ortaya çıktı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Çinʹden, Hafterʹe, askeri, sevkiyat,
Yorumlar
Haber Yazılımı