Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 12:35 Bu haber 6694 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Aldığı Kararı Mahkeme Kanunsuz Buldu...
YÖDAK Eski Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Gökçekuş ; Yüksek İdare Mahkemesi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hakkımda aldığı kararın tamamen hükümsüz ve etkisiz olduğuna ve herhangi bir sonuç doğurmayacağına hükmetmiştir.
KIBRIS Haberi
Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Aldığı Kararı Mahkeme Kanunsuz Buldu...

YÖDAK Eski Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Gökçeku'un 14 Aralık 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından alınan karar üzerine görevine son verilmesinin ardından  bugün Yüksek İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu hükümle iptal edildi.

 

YÖDAK Eski Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Gökçekuş Mahkeme kararının ardından yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi;

YÖDAK Başkanlığı görevime son verilmesine ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından 14 Aralık 2016 tarihinde alınmış olan karar bugün Yüksek İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu hükümle iptal edilmiştir. Yüksek İdare Mahkemesi hakkımdaki kararı kanunsuz bulmuştur.

 

Başkan Mehmet Türker, Yüksek Mahkeme yargıçları Tanju Öncül ve Beril Çağdal’dan oluşan Yüksek İdare Mahkemesi bu hükmünde özetle şunları vurgulamıştır:

 

1) YÖDAK Başkanı yürürlükteki mevzuata göre ancak Yüksek Mahkeme yargıçlarının görevden alınma şartlarına bağlı olarak görevden alınabilir.

 

2) YÖDAK Başkanı’nın görevden alınabilmesi için bir Yüksek Mahkeme yargıcının görevden alınmasında uygulanan usul ve mevzuatın izlenmesi gerekmektedir, oysa YÖDAK Başkanı buna aykırı bir yöntemle görevden alınmıştır.

 

3) YÖDAK Başkanı bir disiplin işlemi sonucunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın verdiği bir kararla görevden alınmış olmasına rağmen görevden alma sürecinde disiplin işlemlerine ilişkin mevzuat ve usule uyulmamıştır.

 

4) YÖDAK Başkanı görevden alınırken bir disiplin suçu işlemekle itham edildiği halde kendisine bu suretçe mevzuatın öngördüğü müdafaa hakları tanınmamıştır.

 

Netice itibarıyla Yüksek İdare Mahkemesi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hakkımda aldığı kararın tamamen hükümsüz ve etkisiz olduğuna ve herhangi bir sonuç doğurmayacağına hükmetmiştir.

 

                                                                                                                                   Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş      

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Akıncı'nın, Aldığı, Kararı, Mahkeme, Kanunsuz, Buldu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı