Haber Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 22:16 Bu haber 1263 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Akıncı SSEML Yıl Sonu Sergisini Açtı
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nin “Tüketen Değil Üreten Gençlik” temasıyla düzenlediği yıl sonu sergisinin açılışını yaptı.
KÜLTÜR&SANAT Haberi
Cumhurbaşkanı Akıncı SSEML Yıl Sonu Sergisini Açtı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nin “Tüketen Değil Üreten Gençlik” temasıyla düzenlediği yıl sonu sergisinin açılışını yaptı.

 

"Meslek liselerimiz de en az klasik liseler kadar önemlidir, hatta daha önemlidir. Çünkü, üreten gençler yetiştiriyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, meslek liselerindeki öğrencilerin ikinci sınıf bir eğitim görüyormuş hissine ve duygusuna kapılmasına neden olunmaması gerektiğini vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, sergi açılışını yapacağı makası, öğrencilerin tasarladığı robot verdi.

 

Cumhurbaşkanı Akıncı, eşi Meral Akıncı ile birlikte katıldığı yıl sonu sergisi açılışında yaptığı konuşmada, gençlerle bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, amcasının da yıllar önce Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yaptığını anımsattı.

 

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, ülkede ara eleman bulmada yaşanan sıkıntılara işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, toplumda ve ailelerde yıllardır çocukların kolejlere, oradan üniversiteye gönderilerek “rahat yaşam” sürmesi isteği felsefesinin yaygınlaştığını, bu felsefenin ve devletteki yanlış istihdam politikalarının toplumda ara eleman bulma sıkıntısına ve diplomalı işsizler ordusuna yol açtığını söyledi.

 

“MESLEK LİSELERİ ÇOK ÖNEMLİ”

 

Meslek liselerinin çok önemli olduğunu; üreten gençler yetiştirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:

 

“Bir tarafta, gerek toplumsal gerek ailevi bakış açılarıyla yaptığımız yönlendirmeler ve onun sonucunda yarattığımız diplomalı işsizler ordusu, öteki tarafta da yetişmiş ara elemanları devlette istihdam eden yanlış politika. Bu politikaların, bu anlayışların değişmesi lazım. Meslek liselerimiz de en az klasik liseler kadar önemlidir, hatta daha önemlidir. Çünkü, üreten gençler yetiştiriyoruz. Onları ikinci sınıf bir eğitim görüyormuş hissine ve duygusuna kaptırmamamız lazım. Bu anlayışı kökünden değiştirmemiz gerekiyor. Bence bu, işin başlangıç noktasıdır. Eğer bunu başarırsak bundan sonraki süreçlerde çok daha iyi noktalara gelebileceğimize inanıyorum.”

 

Üreten gençleri yürekten kutladığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, daha sonra serginin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Akıncı’ya makası, öğrencilerin tasarladığı bir robot verdi. Cumhurbaşkanı Akıncı, robotu tasarlayan öğrenciler tebrik ederek tek tek hepsini kutladı. Cumhurbaşkanı ve eşi daha sonra sergiyi gezerek, öğrencilerin eğitim aldıkları alanlarda yaptıkları çalışmalarını yakından inceledi.

 

Sergi açılışına Cumhurbaşkanı ve eşinin yanı sıra Anamuhalefet Partisi UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı ve diğer üst düzey bazı yetkililer de katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Akıncı, SSEML, Yıl, Sonu, Sergisini, Açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı