Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 11:31 Bu haber 1886 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Kasımʹı ʹMilli Ağaçlandırma Günüʹ ilan etti
TÜRKİYE Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Kasımʹı ʹMilli Ağaçlandırma Günüʹ ilan etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her yıl 11 Kasım gününün ʹMilli Ağaçlandırma Günüʹ olarak kutlanacağını duyurdu.Erdoğan, ʹ11 Kasım Ağaçlandırma Seferberliğiʹ nedeniyle yayımladığı genelgede, Türkiyeʹnin 78 milyon hektarlık alanıyla, ekolojik bakımdan zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunu belirtti.

 

Bu zenginlik içerisinde ormanların tür ve kompozisyon olarak önemli bir yer tuttuğuna dikkati çeken Erdoğan, genelgeye şöyle devam etti: ʹSanayileşmenin hız kazandığı günümüzde, havanın, suyun, toprağın ve bunların oluşturduğu güzelliklerimizin korunması gün geçtikçe önemi artan bir konu olarak hep gündemimizde yer almaktadır.

 

Bu kapsamda ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyon kontrolünü teşvik ederek toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevre değerlerini korumak, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, toplumun çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak maksadıyla; 11 Kasım günü saat 11.11ʹde Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda; kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılacak ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmaları kapsamında, tüm yurtta eş zamanlı olarak fidan dikme etkinliği tertiplenecektir.ʹ

 

3 SAAT İÇİNDE 11 MİLYON FİDAN

Söz konusu etkinliğe ilişkin bilgelerin Tarım ve Orman Bakanlığının internet adresinde yer aldığını bildiren Erdoğan, ʹ81 ilimizde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidanın toprakla buluşmasını ve dünya rekorunu hedefleyen bu etkinliğe, 7ʹden 77ʹye tüm vatandaşlarımızın gönüllü olarak her türlü desteği vereceğine inancımız tamdır.ʹ ifadesini kullandı.

 

11 KASIM ʹMİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜʹ OLARAK KUTLANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, genelgede 11 Kasımʹı ʹMilli Ağaçlandırma Günüʹ olarak ilan ederek, şunları kaydetti: ʹEkonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla; milletimizin de desteği ile her yıl 11 Kasım gününün ʹMilli Ağaçlandırma Günüʹ olarak kutlanması uygun görülmüştür.Yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliği kapsamında tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.ʹ

 

ʹAĞAÇ DİKME BAYRAMIʹ ÖNERİSİNE DESTEK VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuzʹda Abdullah Enes Şahin isimli bir gencin Twitter hesabından paylaştığı ve kısa sürede etkileşim alan ʹAğaç Dikme Bayramıʹ önerisine destek vermişti. Fikri beğendiğini belirten Erdoğan, söz konusu paylaşıma verdiği yanıtta, ʹBu çok güzel bir fikir Enes. Biz her zaman yemyeşil bir Türkiye için çalıştık, çalışıyoruz. Milli bir ağaçlandırma bayramımızın olması için de ben ve arkadaşlarım her zamanki gibi üzerimize düşeni yapacağız.ʹ ifadelerine yer vermişti.

 

ʹÇAĞRIMIZA YANIT VERDİĞİNİZ İÇİN ÇOK MUTLU OLDUKʹ

Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın yanıtı üzerine hesabında sabitlediği paylaşımında, Türk bayrağı, ağaç ve gücü simgeleyen emoji ile ʹSayın Cumhurbaşkanım, çağrımıza yanıt verdiğiniz için çok mutlu olduk. Gençlerin ve yüz binlerin sesi olduğunuz için minnettarız.ʹ sözleriyle desteğinden dolayı teşekkür etti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, 11, Kasımʹı, ʹMilli, Ağaçlandırma, Günüʹ, ilan, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı