Haber Detayı
12 Kasım 2019 - Salı 11:44 Bu haber 1965 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın çantasında 7 kritik başlık bulunuyor
Trumpʹla buluşacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın çantasında 7 kritik başlık bulunuyor
TÜRKİYE Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın çantasında 7 kritik başlık bulunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyaz Sarayʹda ABD Başkanı Trumpʹla yapacağı görüşme için çantasında 7 gündem maddesi oluşturdu.

 

Erdoğan, 13 Kasımʹda gerçekleşecek görüşme için hazırlıklarını tamamladı. Trumpʹla olan görüşmede 7 ana gündem maddesi belirlendi.

 

Erdoğanʹın gündeminde şu maddeler var:

 

-Trumpʹın skandal ifadeler içeren mektubu

 

-YPG/PKKʹlı terörist Mazlum Kobaniʹnin iadesi,

 

-ABD ile yapılan mutabakatta gelinen son nokta.

 

-FETÖʹnün elebaşı olan Fetullah Gülenʹin iadesi

 

-Halkbank davası

 

-F-35ʹler ve S-400ʹlerle ilgili süreç

 

-ABD Temsilciler Meclisiʹnin kararları ile iki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi olmak üzere 7 ana başlıktaki konular bulunuyor.

 

Erdoğanʹa ABD seyahatinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile çok sayıda üst düzey bürokratın bulunduğu geniş bir heyetin eşlik etmesi bekleniyor.

 

TRUMPʹIN SKANDAL MEKTUBU

Ana gündem maddesinin Suriyeʹdeki gelişmeler olacağı görüşmede ABD Başkanı Trumpʹın Cumhurbaşkanı Erdoğanʹa gönderdiği ve içinde skandal ifadeler yer alan mektup da görüşülecek. Trump bu mektubu Erdoğanʹa 9 Ekimʹde yollamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ʹBu mektubu Sayın Trumpʹa takdim edeceğimʹ demişti.

 

MAZLUM KOBANİʹNİN İADESİ

Erdoğan, ABD makamlarından ʹMazlum Kobaniʹ kod adlı Ferhat Abdi Şahinʹin iade dosyası konusunda adım atmasını isteyecek. YPGʹyi terörist olarak görmeyen ABD heyetine Türkiyeʹnin terörle mücadelede sivilleri değil YPGʹyi hedef aldığı ve YPGʹnin terör örgütü olduğu net bir şekilde vurgulanacak. Ayrıca Erdoğan terör örgütünün anlaşmaya uymadığını ve bölgeden tam olarak çekilmediğini de belirtecek.

 

HALKBANK VE F-35ʹLER

Erdoğan, FETÖ elebaşının Türkiyeʹye iadesiyle ilgili somut adımların atılmasını isteyecek. ABDʹde açılan Halkbank davasının da görüşmede gündeme gelmesi bekleniyor. ABDʹde savcılık, ABDʹnin İran yaptırımlarını ihlal etmekle suçlayarak Halkbank aleyhine dava açmıştı. Erdoğan ile Trump görüşmesinde Türkiyeʹnin Rusyaʹdan S-400 almasının ardından ABDʹnin F-35 programından Türkiyeʹyi çıkarması başlığı da gündeme gelecek. ABD Temsilciler Meclisiʹnin Türkiye aleyhine aldığı kararların yanı sıra iki liderin koyduğu 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi de masada olacak.

 

İŞ DÜNYASINA KONUŞACAK

Erdoğan, ABDʹye yapacağı çalışma ziyaretinde ABD Ticaret Odasıʹnın ev sahipliğinde düzenlenecek toplantıda işinsanlarına hitap edecek. Erdoğan, Maryland eyaletinde bulunan Amerika Diyanet Merkeziʹni ziyaret ederek Türk vatandaşları, Türk kökenli Amerikalılar ve Müslüman toplum temsilcileriyle de buluşacak.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğanʹın, çantasında, 7, kritik, başlık, bulunuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı