Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 07:35 Bu haber 1560 kez okundu
 
Demokrasi ve Özgürlükler Adası açıldı
Demokrasi ve Özgürlükler Adası Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın katılımıyla açıldı
TÜRKİYE Haberi
Demokrasi ve Özgürlükler Adası açıldı

Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden birine ev sahipliği yapan, ismi ˮyassıˮ, namı ˮyaslıˮ ada olan Demokrasi ve Özgürlükler Adasıʹnın açılış töreni, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeliʹnin katılımıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış töreninde bir konuşma yaptı.

 

ˮTARİHİ DEĞİŞTİREMEYİZ AMA HATIRLAMA BİÇİMİNİ DEĞİŞTİREBİLİRİZˮ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ˮTürkiye bundan tam 60 yıl önce tarihinin en kara günlerinden bir olan 27 Mayıs darbesine maruz kaldı. Yassıadaʹda yapılan iş yargılama değil, bir hukuk cinayetiydi. Aslında burada yapılan iş yargılama değil, darbe yaparak anayasayı çiğneyenlerin ülkenin meşru yöneticilerini anayasayı ihlal ithamıyla giriştikleri bir hukuk cinayetiydi.ˮ dedi.ˮO gün hukuk ve adalet ayaklar altına alınarak idam sehpasına gönderilen milletin bu 3 adamı değil bizatihi milli iradenin ta kendisi olmuştur.ˮ diyen Erdoğan, şunları söyledi:

 

ˮTarihi değiştiremeyiz ama doğru yorumlanmasını sağlamak için tarihin hatırlanma biçimini değiştirmek elimizdedir. Menderes ve arkadaşlarının milletimizinin kalbindeki mümtaz yeri güçlenerek devam edecektir. Menderesʹi ve arkadaşlarını idam sehpasına çıkartanların ve onları destekleyenlerin alınlarındaki kara leke hiçbir zaman silinmeyecektir. Darbe ile görevinden indirilen, Yassıadaʹda kurulan tiyatro mahkemelerde yargılanan rahmetli Menderes ve arkadaşları değil, tarihi, kültürü, değerleri ve inançlarıyla milletimizdi. Her üç kahraman da idam sehpasına gurur ve inançla yürüdü.ˮ

 

ˮRAHMETLİ MENDERESʹİN HATIRASINA SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCUˮ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ˮSürgüne gönderildiği Hindistanʹdan idam kararlarının hukuki ve meşru olmadığını, insanlık duygularıyla uyuşmadığını belirterek trajediyi engellemek için çırpınan merhum Alparslan Türkeşʹi rahmetle yad ediyoruz.ˮ ifadesini kullandı.ˮRahmetli Menderesʹin aziz hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.ˮ diyen Erdoğan, ˮOnları deviren, yargılayan ve asanlar, hayatlarını milletin nefret dolu bakışları altında sürdürmek zorunda kaldılar.ˮ ifadesini kullandı.

 

Erdoğan, ˮYassıadaʹyı da Yaslıadaʹyı da tarihe gömüp burasını Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirmeyi kararlaştırdık. Bu da bize nasip oldu. Demokrasi ve Özgürlükler Adası, geçmişten bugüne verilen istiklal ve istikbal mücadelesiyle gönüllerdeki hasbi sevginin nişanesi olacaktır.ˮ dedi.

 

ADAYI GEZİP BİLGİ ALDI

Daha sonra Demokrasi ve Özgürlükler Müzesiʹne geçen Erdoğan ve Bahçeli, burada Adnan Menderesʹin doğduğu evin benzerinin yer aldığı ˮAydın Eviˮni de ziyaret ederek, günün anısına fotoğraf çektirdi.Erdoğan, Bahçeli ve beraberindeki heyet, Demokrasi ve Özgürlükler Adasıʹnın diğer bölüm ve alanlarını da gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Demokrasi, ve, Özgürlükler, Adası, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı