Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 14:15 Bu haber 1398 kez okundu
 
Denizkurdu-2019 Tatbikatı'nda Hedefler Tam İsabetle Vuruldu
Denizkurdu-2019 Tatbikatı'nın ikinci gününde savaş gemilerinden belirlenen hedeflere kara bombardımanı atışları yapılırken, tam isabet sağlandı.
TÜRKİYE Haberi
Denizkurdu-2019 Tatbikatı'nda Hedefler Tam İsabetle Vuruldu

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'nın ikinci gününde savaş gemilerinden belirlenen hedeflere kara bombardımanı atışları yapılırken, tam isabet sağlandı.

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterle Anadolu'yu çevreleyen üç denizde eş zamanlı düzenlenen en büyük planlı tatbikatlardan Denizkurdu-2019 devam ediyor.

 

Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı'ndan dün ayrılan savaş gemileri, gece itibarıyla Çanakkale Boğazı'ndan geçip atış eğitimleri yapılmak üzere ilgili eğitim sahasına birlik halinde intikal etti.

 

Türk Deniz Kuvvetlerine ait fırkateynler, hücumbotlar ve MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen korvetler tarafından kara hedeflerine fiili atışlar gerçekleştirildi.

 

Gün içerisinde kara hedeflerine atışın bitmesinin ardından su üstü hedeflerine de atış ve denizde manevralar yapılacak.

 

Belirlenen 10 kilometre mesafedeki 2 farklı hedefe TCG Salihreis Fırkateyni tarafından atış gerçekleştirildi.

 

Gerçekleştirilen 10 salvo top atışında önce ilk hedefin imha edilmesinin ardından ikinci hedef yok edildi.

 

Eğitim başarıyla tamamlandı.

 

Denizkurdu-2019 Tatbikatı

 

Genelkurmay Başkanlığı yıllık tatbikat programı çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca planlanarak Deniz Harp Merkezi Komutanlığı tarafından sevk ve idare edilen Denizkurdu 2019, Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz olmak üzere aynı anda üç denizde icra edilecek.

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının son dönemdeki en büyük tatbikatlarından Denizkurdu'na, envanterindeki 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopter ile 25 bin 900 personel katılıyor.

 

Tatbikat kapsamında yerli ve milli silah sistemleriyle yüksek süratli su üstü ve hava drone'larına atışlar, gemiden karaya çok namlulu roketatar atışları, vurucu insansız hava aracı atışları, silahlı insansız hava aracıyla atışlar, UMTAS ve L-UMTAS güdümlü mermi atışları başta olmak üzere birçok atış ve eğitim yapılacak.

 

Tatbikatta, 17-21 Mayıs'ta Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de aynı anda kriz ve harp dönemi senaryolarını içeren serbest oyun safhası icra edilecek.

 

Tatbikat hitamında, 21-24 Mayıs'ta Hopa'dan İskenderun'a kadar Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz sahillerinin tamamını kapsayacak şekilde tatbikata iştirak edecek 85 gemi tarafından 31 yurt içi, 2 yurt dışı liman ziyareti yapılacak, gemiler halkın ziyaretine açılacak ve şehit aileleri ile gaziler ağırlanacak.

 

Deniz canlıları ve yaşadıkları çevrenin korunması için her türlü tedbirin alındığı tatbikat, 25 Mayıs'ta sona erecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Denizkurdu-2019, Tatbikatı'nda, Hedefler, Tam, İsabetle, Vuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı