Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 13:10 Bu haber 2083 kez okundu
 
Dışişleri Eski Bakanı Mümtaz Soysal hayatını kaybetti
Türkiyeʹde bir dönem Dışişleri Bakanlığı ve Merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşʹa danışmanlıkta yapan, Prof. Dr. Mümtaz Sosyal, 90 yaşında hayatını kaybetti.
TÜRKİYE Haberi
Dışişleri Eski Bakanı Mümtaz Soysal hayatını kaybetti

Türkiyeʹde bir dönem Dışişleri Bakanlığı yapan Prof. Dr. Mümtaz Sosyal, 90 yaşında hayatını kaybetti.

 

Türkiyeʹde akademi ve siyaset dünyasında büyük bir iz bırakan eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal, İstanbul Beşiktaşʹtaki evinde hayata gözlerini yumdu.Mümtaz Soysal, 13 Kasım Çarşamba günü, öğle namazından sonra, Sevgi Soysalʹın da kabrinin bulunduğu Zincirlikuyu Mezarlığıʹnda toprağa verilecek.

 

12 MART DARBESİNDE TUTUKLANMIŞTI

Anayasa Hukukuʹnun önde gelen hocalarından olan, bir dönem dekanlığını da yaptığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesiʹnde devlet ve siyaset hayatında önemli rol oynayan çok sayıda öğrenci yetiştiren Prof. Dr. Soysal, 12 Mart 1971 darbesi sürecinde efsanevi kitabı ʹAnayasaya Girişʹte ʹkomünizm propagandasıʹ yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.Soysal, Uluslararası Af Örgütüʹnün Türkiyeʹden seçilen ilk ve son genel sekreteriydi.

 

ÇARŞAMBA GÜNÜ UĞURLANACAK

Mümtaz Soysal, 13 Kasım Çarşamba günü, öğle namazından sonra, Sevgi Soysalʹın da kabrinin bulunduğu Zincirlikuyu Mezarlığıʹnda toprağa verilecek.

 

MÜMTAZ SOYSAL KİMDİR?

Mümtaz Soysal 1929 yılında Zonguldakʹta doğdu. 1949 yılında Galatasaray Lisesiʹni ardından 1953 yılında da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesiʹni (SBF) bitirdi. 1954 yılında Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsüʹnde asistan olarak görevliyken fark dersi sınavlarını vererek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesiʹnden de mezun oldu. 1956ʹda SBFʹde asistan olarak çalışmaya başladı; 1958ʹde siyasal bilimler alanında doktora çalışmasını tamamladı. SBFʹde Anayasa Hukuku profesörü olarak uzun yıllar ders verdi.6 Ocak 1961 - 25 Ekim 1961 tarihleri arasında Temsilciler Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) temsilcisi olarak Anayasa Komisyonu üyeliği yaptı.

 

1963ʹte SBFʹde doçent, 1969ʹda profesör olan Soysal, 1971 yılında aynı fakültenin dekanlığına seçildi. 12 Mart Muhtırasıʹndan sonra 18 Mart 1971ʹde dekanlığı esnasında, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığıʹnca gözaltına alınıp tutuklandı. 1968ʹden beri okuttuğu Anayasaʹya Giriş ders kitabında komünizm propagandası yapmakla suçlandı, 6 yıl 8 ay ağır hapis, 2 ay 20 gün Kuşadasıʹnda emniyet gözetimi altında bulundurulmaya ve kamu haklarından ebediyen mahrumiyete mahkûm edildi. Toplam 14.5 ay Mamak Cezaeviʹnde kaldı. Mamak Cezaeviʹnde iken yazar Sevgi Soysal ile evlendi (Sevgi Soysal 1976 yılında yaşamını yitirdi).

 

Hukukçuluğunun yanı sıra gazete yazılarıyla da tanınan Soysal, Forum, Akis, Yön, Ortam gibi dergilerde, Yeni İstanbul, Cumhuriyet, Ulus, Barış, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde yazarlık yaptı. Milliyet gazetesinde 1974ʹte ʹAçıʹ başlığıyla yayımlamaya başladığı köşe yazılarını 1991-2001 yılları arasında Hürriyetʹte, daha sonra da uzun süre Cumhuriyetʹte sürdürdü1962 yılında arkadaşlarıyla birlikte Sosyalist Kültür Derneğiʹni kurdu. 1969-71ʹde Akdeniz Sosyal Bilim Araştırma Konseyi Başkanlığı, 1974-78 arasında Uluslararası Af Örgütü ikinci başkanlığı görevlerini yürüttü.

 

1979ʹda BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Uluslararası İnsan Hakları Öğretimi Ödülüʹnü aldı.1991 seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden Ankaraʹdan kontenjan adayı oldu ve TBMMʹye seçildi. TBMMʹde Çekiç Güç, OHAL, demokratikleşme, Kıbrıs, özelleştirme gibi konularda hükümet politikalarını eleştiren Soysal, özellikle özelleştirme konusundaki yetki yasaları için Anayasa Mahkemesiʹne yaptığı başvurularla koalisyon ortağı DYPʹlilerin tepkisini çekti. Bu başvuruları sonucunda Anayasa Mahkemesi tarihinde ilk kez bir yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Anayasa Profesörü Soysal, SHPʹnin hükümet ortaklığı içindeki pasif tutumuna sürekli tepki gösterdi, ʹvuruşarak çekilmeʹ yaklaşımıyla Türk siyasi literatürüne geçti. Murat Karayalçın döneminde kısa bir süre için dışişleri bakanı olarak görev yaptı. Ancak bir süre sonra bakanlıktan istifa etti.

 

1995 yılındaki anayasa değişikliği çalışmaları esnasında özellikle DYPʹli Coşkun Kırca ile tartışmalarıyla yine gündemde kaldı. Seçim yasasının Anayasa Mahkemesiʹne götürülmesinde başrolü oynadı. Sonrasında CHPʹden koptu, DSP saflarına geçti. 1995 genel seçimlerinde DSPʹden Zonguldak milletvekili seçildi. Daha sonra 1998ʹde Bülent Ecevit ve Rahşan Ecevitʹle anlaşmazlığa düşerek DSPʹden ayrıldı.

 

2002ʹde Bağımsız Cumhuriyet Partisiʹni kurdu ve parti genel başkanı oldu.Kıbrısʹtaki toplumlararası görüşmelerde anayasa danışmanlığı görevini üstlenen Soysal, uzun yıllar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşʹa danışmanlık yaptı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Dışişleri, Eski, Bakanı, Mümtaz, Soysal, hayatını, kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı