Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 07:39 Bu haber 2349 kez okundu
 
Dışişleri: Libyaʹdaki çıkarlarımız hedef alınırsa ...!
Dışişleri: Libyaʹdaki çıkarlarımız hedef alınırsa Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğiz
TÜRKİYE Haberi
Dışişleri: Libyaʹdaki çıkarlarımız hedef alınırsa ...!

Dışişleri Bakanlığından, Libyaʹda Halife Hafterʹin Trablus şehir merkezine yönelik saldırılarıyla ilgili sert bir açıklama geldi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ʹLibyaʹda savaş ağası Hafterʹe bağlı gayrimeşru milis güçleri son günlerde başta Trablusʹta olmak üzere sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılarını herhangi bir ayrım gözetmeksizin artırmıştır.

 

Hafterʹe bağlı unsurlar, sadece 9 Mayıs günü, Trablusʹun merkezindeki yerleşim birimlerine yoğun topçu ateşinin yanısıra 100ʹün üzerinde roket fırlatmıştır.Trablus Büyükelçiliğimiz dahil diplomatik misyonların, Mitiga Havalimanı’nın, kalkışa hazırlanan sivil uçakların ve diğer sivil altyapının hedef alındığı, sivillerin hayatını kaybettiği ve yaralandığı bu saldırılar savaş suçu teşkil etmektedir. Bu vesileyle, Libyaʹdaki temsilciliklerimiz ile çıkarlarımızın hedef alınması halinde, Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimizi tekrar vurguluyoruz.

 

Birleşmiş Milletler’in bu vahşet karşısında daha fazla hareketsiz kalması kabul edilemez. Mübarek Ramazan ayında ve bu salgın döneminde çocuk, kadın, yaşlı demeden kendi halkını katleden darbeci Hafter’in durdurulması uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur.

 

Hafter’e askeri, mali ve siyasi destek veren ülkelerin, Libya halkının maruz kaldığı mezalimde ve ülkenin sürüklendiği kaos ve istikrarsızlıkta sorumluluklarının bulunduğu unutulmamalıdır.Türkiye, dost ve kardeş Libya halkının korunması için Libyaʹnın meşru hükümetini ve kurumlarını desteklemeye devam edecektir.ʹ 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Dışişleri:, Libyaʹdaki, çıkarlarımız, hedef, alınırsa, ...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı