Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 08:53 Bu haber 2137 kez okundu
 
Egemen Bağış, Prag büyükelçiliği görevine başladı
TÜRKİYE Haberi
Egemen Bağış, Prag büyükelçiliği görevine başladı

Türkiye Cumhuriyetiʹnin Çekya Büyükelçisi olarak atanan Avrupa Birliği eski bakanı Egemen Bağış, görevine başladı.

 

Birinci Dünya Savaşıʹnda Galiçya cephesinde şehit düşen Türk askerlerinin anısına yapılan şehitliğe gerçekleştirdiği ziyarette Büyükelçi Bağışʹa eşi Beyhan Bağış, Türkiyeʹnin Prag Askeri Ataşesi Albay Şevket Aktayʹın yanı sıra Türk vatandaşları da eşlik etti.

 

TÜRK ŞEHİTLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Ülkedeki üç önemli şehitlikten biri olan Pardubice Türk Şehitliğine çelenk koyan ve saygı duruşunda bulunan Bağış, burada yaptığı konuşmada, ʹŞehitlerimiz bir zamanlar savaştıkları Rus askerleri ile karşılıklı yatıyor.ʹ dedi.Bağış, göreve başlarken ziyaret ettiği şehitlerin hiçbir zaman unutulmayacağını belirterek, Çekya sınırları içerisindeki diğer şehitlikleri de ilk fırsatta ziyaret edeceğini vurguladı.

 

ÇEKYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIʹNA GÜVEN MEKTUBUNU SUNDU

Bağış, şehitlik ziyaretinin ardından, Çekya Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Marketa Sarbochovaʹya Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanʹın imzasını taşıyan güven mektubunun örneğini vererek, resmi temaslarına başladı. İlk diplomatik temas olarak Belçika Büyükelçiliğince düzenlenen Belçika Ulusal Günüʹne katılan Bağış, burada Çekya Başbakanı Andrej Babis ile de görüştü.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Egemen, Bağış,, Prag, büyükelçiliği, görevine, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı