Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 16:42 Bu haber 1597 kez okundu
 
Fedai Varan, Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı
TÜRKİYE Haberi
Fedai Varan, Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı

Kamuoyunda infial yaratan, Kırıkkaleʹde eski eşi Emine Bulutʹu 10 yaşındaki kızının yanında boğazından bıçaklayarak öldüren Fedai Varan, ikinci kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme sanık Fedai Varanʹa kasten adam öldürme suçundan müebbet hapis cezası verdi. Cezada mahkeme indirim uygulamadı.

 

MAHKEME KARARINI VERDİ

Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki ikinci duruşmaya, ʹcanavarca hisle tasarlayarak öldürmeʹ suçundan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanan, Bolu F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan olayın faili tutuklu sanık Fedai Varan (43) ile çok sayıda avukat katıldı. Emine Bulutʹun başka suçlardan cezaevinde bulunan kardeşleri Bekir ve Mikail Bulut, Ses ve Görüntü Bilişim (SEGBİS) ile duruşmaya katılırken, diğer kardeşleri Kazım ve Feyyaz Bulut ile annesi Fadime ve babası Ahmet Bulut salonda hazır bulundu. Mahkeme sanık Fedai Varanʹa kasten adam öldürme suçundan müebbet hapis cezası verdi.

 

KIZI DURUŞMAYA GETİRİLMEDİ

Fedai Varan, Kırıkkale 1ʹinci Ağır Ceza Mahkemesiʹnde ikinci kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Emine Bulutʹun ailesi, davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile 81 ilden baro temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşuları ve kadın dernekleri temsilcileri katıldı. F.B.V ise duruşmaya getirilmedi. Duruşma öncesi adliye önünde toplanan kadın derneklerinin temsilcileri, açıklama yaptı. Duruşmada Emine Bulutʹun babası Ahmet Bulut, torunu F.B.Vʹnin velayetini almak için vasi tayin edilmesini istedi.

 

SANIK AVUKATINDAN 5 TALEP

Sanık avukatı Ersoy Aytaç, kovuşturmanın genişletilmesine dair 5 talepleri olduğunu söyleyerek, ʹBirincisi kadın örgütlerinin davaya dahil edilmesidir. İkincisi dosya içeriğinin eksiksiz olarak tüm dijital verilerle birlikte sivil toplum kuruluşları ile paylaşılması. Üçüncüsü sanığın sorgusundan sonra ilk celse dinlenen tanıkların tekrar dinlenmesi. Dördüncü talebimiz F.B.Vʹye uzman eşliğinde sorularımızı yöneltmek istiyoruzʹ dedi.

 

TUTANAK CİNAYETTEN SONRA HAZIRLANDI

Avukat Aytaç, son taleplerinin Emine Bulutʹun öldürüldüğü gün saat 14.00 sıralarında Kırıkkale Cumhuriyet Polis Merkeziʹne gittiğinin dava dosyasında yer aldığını hatırlatarak, polisler hakkında soruşturma açılması ve duruşmada dinlenmeleri olduğunu söyledi. Aytaç, ʹPolis merkezinde tutulan tutanakta Emine Bulutʹun 11 yaşlarında bir kız çocuğu ile emniyete geldiği, Emine Bulutʹun kızı 3 aylıkken eşinden boşandığı, eşi ile tartıştığı, kendisine küfürlü mesajlar gönderdiğini söylediği yer alıyor. Emine Bulutʹun, mesajları kızının yanında polislere göstermeyeceğini söylemesi üzerine genç kadının gruplar amiri ile teşhis odasına geçerek burada mesajları gösterdiği, tahmini 10-15 dakika sonra camdan bakarak onu takipte olan boşandığı eşinin gitmiş olduğunu düşünerek polis merkezinden ayrıldığı belirtiliyor. Tutanak saati 15.00. Muhtemelen bu tutanak Emine Bulut karakoldan ayrıldıktan sonra tutulmuştur. Ancak ne zaman tutulduğu hiçbir zaman ispat edilemeyecek. Cinayetten sonra dahi tutulmuş olabilirʹ dedi.

 

ʹPOLİSLER TANIK OLARAK DİNLENSİNʹ

Avukat Aytaç, tutanakta imzası bulunan birisi komiser 4 polis hakkında soruşturma açılması için Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığıʹna suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, ʹBu 4 polisin tanık sıfatıyla duruşmaya çağrılıp, Emine Bulutʹun kendilerine ne aktardığının dinlenmesi gerekirʹ diye konuştu. Öte yandan, 4 polis hakkında idari soruşturma başlatıldığı da öğrenildi. Sanık Fedai Varan ise ʹTaleplerimiz karşılanırsa konuşacağımʹ dedi.

 

NE OLMUŞTU?

Kırıkkaleʹde, 18 Ağustosʹta eski eşi Fedai Varan tarafından bir lokantada 10 yaşındaki kızının yanında boğazından bıçaklanan Emine Bulut, kaldırıldığı Yüksek İhtisas Hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı. Kaçan Fedai Varan, Bahşılı ilçesi girişinde polis ekiplerince gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.Daha sonra olay anına ilişkin görüntülerin, sosyal medyada yayımlanması infial yaratmış, siyasetçiler, sanatçılar ve kadın sivil toplum örgütleri başta olmak üzere toplumun tüm kesimleri olaya tepki göstermiş, 81 ilde, basın açıklamaları ve protestolar gerçekleştirilmişti.Milli Eğitim Bakanlığı, Emine Bulutʹun 10 yaşındaki kızına öğrenim hayatı boyunca eğitim yardımı ile sosyal ve psikolojik destek verileceğini belirtmiş, Emine Bulutʹun 10 yaşındaki kızına yapılan yardımların korunması ve güvence altına alınması amacıyla esas hakkında bir hüküm verilinceye kadar Enver Kılıç, yönetim kayyumu olarak atanmıştı.Emine Bulutʹun öldürülmesinin ardından Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma süreci etkin ve hızlı şekilde tamamlanarak, 5 gün sonra iddianame hazırlanmıştı.Sanık Fedai Varan hakkında, ʹcanavarca hisle tasarlayarak öldürmeʹ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, aynı gün Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Haberler.Com

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Fedai, Varan,, Müebbet, Hapis, Cezasına, Çarptırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı