Haber Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 10:14 Bu haber 1302 kez okundu
 
Fransaʹda protestolar şiddete dönüştü
DÜNYA Haberi
Fransaʹda protestolar şiddete dönüştü

Fransaʹda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformunu protesto eden on binlerce kişi, ülke genelinde hayatı adeta felce uğrattı.

 

Başkent Parisʹte polis bir kafeyi, trafik ışıklarını ve elektrikli motosikletleri ateşe veren göstericilere sis bombasıyla müdahalede bulundu.

 

Ülkenin dört bir yanına yayılan ve yaklaşık 200 bin civarında kişinin katıldığı gösterilerde, başkent dışında da polisle protestocular arasında arbede yaşandı.

 

Sendikalar, ülkeyi adeta felce uğratan grevlerin pazartesi gününe kadar süreceğini açıkladı.

 

Yerel medyaya göre, sadece başkentte gözaltı sayısı 70ʹi geçti, yarın için uçak seferlerinin yüzde 20ʹsi ise şimdiden iptal edildi.

 

 

PARİSʹTE OLAĞANSÜTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

 

Parisʹte polis, Cumhurbaşkanlığı Sarayıʹnın etrafında barikat kurarak yoğun güvenlik önlemleri aldı.

 

Başkentte güvenlik için 180ʹi motorlu 6 bin polis görevlendirildi.

 

Sarı yeleklilerin de katıldığı gösteriler nedeniyle ülkenin sembolü Eyfel Kulesi kapatıldı, hızlı tren seferlerinin büyük kısmı iptal edildi.

 

Yerel medyaya göre, Parisʹteki ilk ve orta dereceli okullarda görev yapan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 80ʹi iş bıraktı.

 

EMEKLİLİK REFORMU TEPKİSİ

 

Sarı yeleklilerin gösterilerinin ardından çok sayıda sektör çalışanı, bugün itibarıyla Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla ülke genelinde süresiz grev başlattı.

 

Söz konusu reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını, ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62ʹden 64ʹe çıkarmayı öngörüyor ve onlarca sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları bulunuyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Fransaʹda, protestolar, şiddete, dönüştü,
Yorumlar
Haber Yazılımı