Haber Detayı
23 Şubat 2020 - Pazar 14:03 Bu haber 6718 kez okundu
 
Girne'de Uluslararası yaşlanan insan ve toplum sempozyumu
Girne Üniversitesi 60 + Tazelenme Üniversitesi öncülüğünde düzenlenen III. Uluslararası Yaşlanan İnsan ve Toplum Sempozyumu Girne Üniversitesi kampüste gerçekleştirildi.
EĞİTİM Haberi
Girne'de Uluslararası yaşlanan insan ve toplum sempozyumu

Girne Üniversitesi 60 + Tazelenme Üniversitesi öncülüğünde düzenlenen III.  Uluslararası Yaşlanan İnsan ve Toplum Sempozyumu Girne Üniversitesi kampüste gerçekleştirildi.

 

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre sempozyuma, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Hull Üniversitesi Gerontoloji ve Demografi Kürsü Başkanı Prof. Dr. Bernd Seeberger, Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Onur, Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı ve 60 + Tazelenme Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan, 60+ Tazelenme Üniversitesi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Emete Toros, rektör yardımcıları, dekanlar, akademisyenler, 60+ Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ile diğer fakülte öğrencileri katıldı.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu: “60 + Tazelenme Üniversitesi katılımcı sayısını artırıyor”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu,     60+ Yaş Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana katılımcı sayısını ve faaliyetlerini artırdığını ifade etti. Prof. Dr. Salihoğlu, bir sosyal sorumluluk organizasyonu olarak gördükleri programdan desteğini esirgemeyen Günsel ailesi ile emeği geçenlere teşekkür etti.

 

 Dr. Melih Vural: “Klasik batı tıbbının izlediği yöntemle Alzheimer tanısında 15-20 yıllık bir gecikme yaşanıyor”

Sempozyumun ilk konuşmacısı olarak söz alan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Uzmanı Dr. Melih Vural  ‘Alzheimer, hayatın sonu mu ? ‘ başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Dr. Vural, söz konusu hastalığın beyin hücrelerinin genellikle ileri yaşlarda ölmesi ile ortaya çıkan rahatsızlıklardan biri olduğunu belirtti. 

 

Türkiye’de şu an 350 bin Alzheimer hastası olduğunu, diğer bunama vakalarıyla sayının 1 milyona ulaştığını vurgulayan Dr. Melih Vural, 2050 için bu rakamın 3 katına çıkmasının beklendiğini ve bunun ürkütücü bir tablo ortaya koyduğunu söyledi. Klasik batı tıbbının izlediği yöntemle tanının 15-20 yıl civarında geciktiğini kaydeden Dr. Vural, kimi tedavi çalışmalarında olumlu gelişmeler görülse de kullanımda olan sadece 2 ilaç bulunduğunu ifade etti ve genel kanının aksine aşı çalışmalarına sonuç alınamadığı için devam edilmediğinin altını çizdi. 

 

Ailede hastalık taşıyan kişi olması, obezite, uyku apnesi, sınırlı egzersiz gibi faktörlerin riski arttırdığını belirten Dr. Vural, bu rahatsızlıkların tedavi edilmesinin Alzheimer’ı önlemede önemli olduğunu vurguladı. Kimi rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların da  olumsuz etkileri olabildiğini söyleyen Uzman Dr. Melih Vural,  ağır metaller, tarım ilaçları, sigara, şeker, çiftlikte yetiştirilen su ürünleri ve  yanlış beslenmeden uzak durulması tavsiyesinde bulundu.  

 

Dr. Melih Vural, 2. beyin olarak adlandırılan bağırsakların sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, Ketojenik diyet ve Akdeniz tipi beslenmeyi önerdi.

 

 Prof. Dr. Bernd Seeberger: Yaş dostu bir kültür oluşturulması gerekiyor “

Avusturya Hull Üniversitesi Gerontoloji ve Demografi Kürsü Başkanı Prof. Dr. Bernd Seeberger ise “Gerontoloji-Toplum ihtiyaçlarına bir cevap” başlıklı sunumunda, Gerontoloji kavramını açıklayarak, Avrupa’da bu yöndeki çalışmaların 1970’lerde başladığını ifade etti.

 

Yaşlı bireylerin bakımının ciddi olarak ele alınmasının ve konuya ilişkin sosyal programlar oluşturulmasının gerekliliğinin altını çizen Prof. Dr. Bernd Seeberger, yaşlanmanın sosyolojik ve kültürel yansımalarına, toplumdan topluma değişen bakış açısına ve demografik farklılıkların etkisine de vurgu yaptı. 

 

Fzt. Özge Çakır: “Qi-Gong  ruhsal ve fiziksel iyilik halini destekleyen bir egzersiz türüdür”

60+ Tazelenme Üniversitesi eğitmeni ve Girne Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fzt. Özge Çakır ise “Kaliteli Yaş Almada Terapatik Qi-Gong egzersizlerinin etkileri” konulu sunumunda kaliteli yaş almak kavramına değindi.

 

Stres yönetiminin, aktif yaşamın öneminin altını çizen Fizyoterapist Özge Çakır, tamamlayıcı ve alternatif tıpla öne çıkan bedensel uygulamalar bulunduğunu hatırlattı.  Qi-Gong’un  7000 yıllık bir geleneksel Çin egzersizi olduğunu dile getiren Fzt. Çakır  60+ Tazelenme  Üniversitesi’nde bunu ders olarak verdiklerini vurguladı. Bu tür egzersizlerin uzun süreli yapılmasının stres hormonlarını azaltıcı etkisiyle depresyon ve anksiyetenin ortadan kaldırılmasında, bağışıklık sistemini güçlendirmede, hastalıklardan korunmada olumlu etkileri olduğunun bilindiğini söyleyen             Fzt. Çakır, verdikleri derslerin geri bildirimlerinin olumlu olduğunu ve uzun dönemdeki verileri ilerde paylaşacaklarını kaydetti.  

Qi-Gong’un ana aşamalarını göstererek anlatan Fizyoterapist Özge Çakır’ın daha sonra katılımcılarla birlikte yaptığı çalışma oldukça büyük ilgi gördü .

 

Prof. Dr. İsmail Tufan: “Yaşlı bireylerin kendilerini toplumun bir parçası olarak hissetmelerini önemsiyoruz”

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı ve 60 + Tazelenme Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan da, “60 + Tazelenme Üniversitesinin Teorik Yapısı” başlıklı interaktif bir sunum gerçekleştirdi.

 

Prof. Dr. Tufan, söz konusu programı oluşturmalarından bu yana yaptığı gözlemlere dayanarak katılımcıları çeken nedenleri, yüksek motivasyonla katılma sebeplerini örnekler üzerinden detaylandırarak anlattı. 20. Yüzyılın gerçeğinin yaşlanan toplumlar olduğunu ve bu önlenemez durumu göz ardı edenlerin sosyal sorunlar yaşadığını ifade eden Prof. Dr. Tufan, kuşaklar arası diyalog ve dayanışmanın yanı sıra yaşlanma ve yaşlılığa özgü bakıma muhtaçlık ve bunun finansmanı gibi konularda geleceğe yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti. 

 

Prof. Dr. İsmail Tufan, hareketsiz ve izole bir yaşamın yaşlı bireyler açısından daha riskli olduğunu,  aksine kendilerini toplumun bir parçası olarak hissetmelerini önemli gördüklerinin altını çizdi.

 

Girne Üniversitesi 60+ Tazelenme Üniversitesi Yeni Dönem 02 Mart 2020’de Başlıyor…

Sempozyumun sonunda konuşan 60+ Tazelenme Üniversitesi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Emete Toros da, 2 Mart 2020 Pazartesi günü saat 15.00’de 60+ Tazelenme Üniversitesi’nin ders sunumlarının yapılmasıyla yeni dönemin başlayacağı müjdesini verdi.

 

Yoğun ilgi gören III. Uluslararası Yaşlanan İnsan ve Toplum Sempozyumu konuşmacılara katılımlarından dolayı teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Girne'de, Uluslararası, yaşlanan, insan, ve, toplum, sempozyumu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı