Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 12:05 Bu haber 804 kez okundu
 
Görme engelliler için farkındalık
Öğrenciler, görme engellilerin sıkıntılarını anlamak için gözlerini kapatıp meyve sebze soydu.
TÜRKİYE Haberi
Görme engelliler için farkındalık

Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüʹnün koordinasyonunda gerçekleşen engelli farkındalığı çalışması; Ayvalık Anadolu Lisesi, Zübeyde Hanım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Rahim Usta Anadolu Lisesi, 15 Eylül Ortaokulu, Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Necmi Komili İlk-Ortaokuluʹndaki öğrencilerle gerçekleştirildi.

 

 

GÖZLERİ KAPALI HALDE MEYVE VE SEBZE SOYDULAR

 

 

 

 

Kocaeliʹden gelen ve her iki gözü de görmeyen Sonay Sevinçʹin bir görme engelli olarak güncel hayatta yaşadığı zorlukları Balair alfabesi, kendi geliştirdiği teknikler ve teknolojinin de katkılarıyla nasıl kolaylaştırdığını anlattığı anlamlı eğitim çalışmasında, görme engelli gazeteci Namık Tuncel ise öğrencilere günlük hayatlarında kolaylıkla yapabildikleri eylemleri gözleri kalın bir bantla kapalı bir halde yaptırmaya çalıştı.

 

 

 

 

 

 

Gözleri kapalı halde sebze ve meyve soymaya çalışan öğrenciler, aynı şekilde ellerindeki bir beyaz bastonla okulun koridorların yürümeye ve merdivenleri çıkıp-inmeye çalıştılar.

 

 

 

 

 

KAYMAKAM TEŞEKKÜR ETTİ

 

 

Etkinliğin bir başka bölümünde, beraberinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır ve öğretmenlerle birlikte hazır bulunan Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, böylesi anlamlı bir farkındalık çalışmasını düzenleyen Namık Tuncel ve Sonay Sevinçʹe teşekkür etti.

 

 

 

 

 

İNSAN KENDİ ZİHNİNDEKİ ENGELİ KALDIRMALI

 

 

 

Asıl engelin insanların zihinlerindeki engeller olduğuna inandığını kaydeden Kaymakam Görgülüarslan, ʹYasal düzenlemelerle neyi getirirseniz getirin, ne kadar rahatlatacak ortamı sağlarsanız sağlayın, insanlarımız bunu anlayamadıktan sonra bunun çok fazla bir anlamı olmuyor ne yazık ki. Bu yüzden de önce insanların kendi zihinlerindeki engelleri ortadan kaldırması gerekir.ʹ dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Görme, engelliler, için, farkındalık,
Yorumlar
Haber Yazılımı