Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 16:27 Bu haber 1185 kez okundu
 
Güney Çin Denizi'nde Tartışma Yaratacak Geçiş
ABD Donanması'na ait bir destroyerin, Güney Çin Denizi'nde tartışmalı ScarboroughResifi'nin 12 deniz mili açığından geçtiği bildirildi.
DÜNYA Haberi
Güney Çin Denizi'nde Tartışma Yaratacak Geçiş

 ABD Donanması'na ait bir destroyerin, Güney Çin Denizi'nde tartışmalı ScarboroughResifi'nin 12 deniz mili açığından geçtiği bildirildi.

 

ABCNews'in haberine göre, 7. Filo Sözcüsü Binbaşı ClaytonDoss, güdümlü füze destroyeri USS Preble'in, Güney Çin Denizi'nde Serbest Dolaşım Operasyonu'nu (FONOP) yürüttüğünü, bugün uluslararası hukukun geçerli olduğu sulara erişim ve ölçüsüz denizcilik iddialarına karşı koymak için ScarboroughResifi'nin 12 deniz mili açığında seyrettiğini" söyledi.

 

Geçişin, Çin tarafından tepkiyle karşılanması bekleniyor.

 

Güney Çin Denizi'nde Filipinler'in 190 kilometre batısında yer alan ScarboroughResifi'nin zengin balıkçılık sahalarıyla çevrili olduğu ifade ediliyor. Resif üzerinde hem Çin hem de Filipinler hak iddia ediyor.

 

Güney Çin Denizi

 

Çin, 1947'de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunurken, yer altı kaynakları açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak üzere aralarında Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

 

Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi'ndeki adalara üs inşa ederek egemenlik hakkı iddiasına, bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.

 

Uluslararası kamuoyunda "Paracel" ve "Spratly" olarak bilinen takımadalar, Vietnam tarafından "HoangSa" ve "TruongSa", Çin tarafından ise "Şişa" ve "NanşaÇündao" olarak adlandırılıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güney, Çin, Denizi'nde, Tartışma, Yaratacak, Geçiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı