Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 23:19 Bu haber 1183 kez okundu
 
Hafter, Erdoğan ve Putinʹin Libyaʹda ateşkes çağrısını reddetti
DÜNYA Haberi
Hafter, Erdoğan ve Putinʹin Libyaʹda ateşkes çağrısını reddetti

Libya Ulusal Ordusu lideri darbeci Halife Hafter, Türkiye ve Rusyaʹnın ateşkes çağrısıyla ilgili açıklama yaptı. Hafter yaptığı duyuruda ateşkes çağrısını reddettiğini açıkladı.

 

ʹSALDIRILAR SÜRECEKʹ

Hafterʹin yaptığı açıklamada, Libya Ulusal Ordusuʹnun Rusya ve Türkiyeʹnin ateşkes inisiyatifini olumlu karşıladıklarını ancak Trablusʹa yönelik saldırılarını sürdürecekleri belirtildi.

 

ʹOPERASYONLAR GENİŞLEYECEKʹ

Libya Ulusal Ordusu kaynaklarından edinilen bilgilere göre, darbeci Hafter güçlerinin kontrol alanlarını Trablus, Sirte ve Misrataʹyı da dahil edecek şekilde genişletmek için operasyonlarına devam edecekleri kaydedildi.

 

ULUSAL MUTABAKAT HÜKÜMETİ ATEŞKESİ KABUL ETMİŞTİ

Ulusal Mutabakat Hükümetiʹnin (UMH) Devlet Yüksek Konseyi, Türkiye ve Rusyaʹnın ateşkes çağrısına ilişkin açıklama yapmış ve çağrıyı memnuniyetle karşıladıklarını duyurmuştu.Devlet Yüksek Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, ʹTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Libyaʹdaki krize ve başkente yönelik saldırıya ilişkin yapılan açıklama Devlet Yüksek Konseyi tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.ʹ ifadelerine yer verilmişti.

 

ERDOĞAN VE PUTİN ÇAĞRI YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinʹin ortak basın açıklamasında, Libyaʹda taraflara ateşkes çağrısı yapılmıştı.

 

DARBECİ HAFTER 4 NİSANʹDA SALDIRI EMRİ VERMİŞTİ

Libyaʹnın doğusundaki silahlı güçlerin lideri darbeci General Halife Hafter, başkent Trablusʹu ele geçirmek için 4 Nisanʹda saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.Mısır yönetiminin çağrısı üzerine, 31 Aralıkʹta daimi temsilciler seviyesinde toplanan Arap Birliği, ʹLibya topraklarının birlik ve bütünlüğünün korunması, yabancı müdahalenin reddedilmesi, Aralık 2015ʹte imzalanan Suheyrat Anlaşması çerçevesinde krize siyasi çözüm bulunmasıʹ yönünde karar almıştı.İç savaş durumundaki Libyaʹdaki son durum:

Kaynak: (Haberler) - Haberler Editör:
Etiketler: Hafter,, Erdoğan, ve, Putinʹin, Libyaʹda, ateşkes, çağrısını, reddetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı