Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 07:45 Bu haber 2688 kez okundu
 
HDPʹli Güven ve Farisoğulları hakkında yakalama kararı
Son dakika! Milletvekilliği düşürülen HDPʹli Güven ve Farisoğulları hakkında yakalama kararı
TÜRKİYE Haberi
HDPʹli Güven ve Farisoğulları hakkında yakalama kararı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, milletvekillileri düşürülen ve haklarında kesinleşmiş hapis cezaları nedeniyle yakalama kararı çıkarıldıktan sonra gözaltına alınan Güven ve Farisoğulları, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

 

Adliyedeki işlemlerinden sonra tutuklanan Leyla Güven Yüksek Güvenlikli Kadın Kapalı Cezaeviʹne, Musa Farisoğulları ise D Tipi Cezaeviʹne gönderildi.

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları Diyarbakır 2ʹnci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada ˮsilahlı terör örgütüne üye olmakˮ suçundan 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece aynı suçtan yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Farisoğulları ve Güvenʹe yargılandıkları davada verilen cezalar, Yargıtay 16ʹncı Ceza Dairesince onanmıştı. TBMM Genel Kurulunda, HDPʹli Güven ve Farisoğulları hakkında mahkeme tarafından verilen kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunulmuştu.Anayasa gereğince, Genel Kurulda okunan tezkerelerin ardından Güven ve Farisoğullarıʹnın milletvekilliği düşmüştü.

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, milletvekilliği düşürülen ve hakkında yakalama kararı çıkartılan Farisoğulları Diyarbakır-Şanlıurfa kara yolundaki uygulama noktasında, Güven de Diyarbakırʹdaki evinde gözaltına alınmıştı.

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: HDPʹli, Güven, ve, Farisoğulları, hakkında, yakalama, kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı