Haber Detayı
06 Kasım 2019 - Çarşamba 08:42 Bu haber 2455 kez okundu
 
İngiltereʹde parlamento feshedildi
İngiltereʹde erken seçimler yaklaşırken parlamentonun feshedildiği açıklandı.
DÜNYA Haberi
İngiltereʹde parlamento feshedildi

İngiltereʹde erken seçimler yaklaşırken parlamentonun feshedildiği açıklandı.

 

Bu gelişmeyle birlikte 12 Aralıkʹta düzenlenecek olan seçimlere kadar hem Avam Kamarası hem de Lordlar Kamarası, yasama faaliyetlerini durduracak.

 

Avam Kamarasıʹnın Twitter hesabından yapılan duyuruda ʹParlamento şu an genel seçime kadar resmen feshedildiʹ ifadeleri kullanıldı. Avam Kamarasıʹnda hafta başı yapılan oylamaların 4. turunda başkanlığa, aynı partiden rakibi Chris Bryantʹın aldığı 213 oya karşı 325 oy alan ana muhalefetteki İşçi Partisi milletvekili Hoyle getirilmişti.

 

Avam Kamarası, Brexit sürecinin tıkanması yüzünden geçen hafta ülkeyi 12 Aralıkʹta erken seçime götürme kararı almıştı.İlgili yasada seçimlerin her 5 yılda bir düzenlenmesi öngörülüyor ve seçimlerin 2022 yılında yapılması bekleniyordu.

 

2016ʹDA ABʹDEN AYRILMA KARARI ALDILAR

Siyasi gözlemciler, Avam Kamarası başkanlığına İşçi Partili bir ismin gelmesi nedeniyle Brexitʹi hayata geçirme kararlığındaki Johnsonʹın teamüle aykırı olarak yeni başkanın karşısına erken genel seçimde aday çıkarabileceği veya yeni parlamento açıldığında yeni bir başkan seçilmesi için baskı yapabileceği görüşünü dile getiriyor. Böyle bir durumda Hoyle, İngiliz tarihinde Avam Kamarası başkanlığında en kısa kalan süre isim olabilir.İngiltere 2016ʹda yapılan referandumda ABʹden ayrılma kararı almış ancak hükümetlerin AB ile varılan anlaşmaları parlamentodan geçirememesi nedeniyle Brexit önce 31 Ekimʹe, son olarak da 31 Ocakʹa ertelenmişti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İngiltereʹde, parlamento, feshedildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı