Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 12:07 Bu haber 4087 kez okundu
 
İntihar İvedilikle Ele Alınmalı...!
Psikiyatri Uzmanı Dr. Güler Özkula, her yıl 800.000 insan intihar nedeniyle hayatını kaybediyor...
SAĞLIK Haberi
İntihar İvedilikle Ele Alınmalı...!

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Güler Özkula Dünya Sağlık Örgütü’nün, her 3 saniyede bir intihar girişiminin, her 40 saniyede bir tamamlanmış intiharın meydana geldiğini belirtti.

 

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü sebebiyle bir açıklama yapan Psikiyatri Uzmanı Dr. Güler Özkula, her yıl 800.000 insanın intihar nedeniyle hayatını kaybettiğinin bildirildiğini ifade ederek şu soruyu yöneltti; ‘ Bu durumda sizce de intihar,  ivedilikle ele alınması gereken bir halk sağlığı sorunu değil midir?‘.  

 

Özkula, 10 Eylül tarihinin insanın kendi eliyle yaşamını sonlandırması anlamına gelen intihar konusunda toplumsal farkındalık yaratmak ve önlenebilir bir eylem olduğunu ifade etmek için seçildiğini kaydetti.     

 

İntiharın Biyolojik, Psikolojik ve Sosyal Boyutları Bulunmaktadır

İntiharın ruhsal bir hastalık olmadığı gibi sadece ruhsal hastalığın bir göstergesi olarak da değerlendirilemeyeceğini söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Güler Özkula bu olgunun; biyolojik, psikolojik ve sosyal boyutlar içinde açıklanabileceğini vurguladı.

 

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Güler Özkula  biyolojik açıdan, intiharın ruhsal hastalıklar ile birlikteliğinin, özellikle de depresyon ve alkol bağımlılığı ile birlikteliğinin çok sık olduğunun açıkça görüldüğünü ve bu bağlamda, birinci basamak sağlık hizmetlerinde depresyonun fark edilmesinin ve kişinin psikiyatri hekimine yönlendirilmesinin oldukça önemli olduğunun altını çizdi.  ‘ Kişiler her ne kadar psikiyatrik bir hastalık tanısı ile damgalanmaktan endişe duysalar da, psikiyatrik hastalıkların tıpkı diğer tıbbi hastalıklardan örneğin şeker ya da tansiyon hastalığından bir farkı olmadığı, tedavi edilebilir olduğu gözden kaçırılmamalıdır ‘ diyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Güler Özkula,  psikolojik bağlamdaki risk faktörlerinin; kişisel kaynakların yetersizliği, yalnız yaşamak, ayrılık, kayıp ve şiddete maruz kalmak olduğunu söyledi.

 

 Ekonomik kriz içinde yaşamanın , savaş ya da afete tanıklık etmenin diğer riskli durumlardan olduğunu dile getiren Özkula, her bir travmatik süreçten sağlıklı çıkmanın, kişinin baş etme kapasitesiyle ilgisi bulunsa da, şiddet ve savaşın insan eliyle oluşturulan travmalar olduğunu ve ayrıca sağlıklı ekonomi politikaları ile ekonomik krizlerin önüne geçilebileceğini hatırlattı.

 

Her İnsan Kıymetlidir, Her Yaşam Kıymetlidir

Sosyal açıdan bakıldığında; göçmenler, mülteciler, transseksüeller ve mahkumlarda, yani toplumda ötekileştirilen gruplarda intihar vakalarının daha sık olduğunu belirten Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Güler Özkula, intiharın en sık tarım ilaçları, ası ve ateşli silahlar ile meydana geldiğini vurgulayarak bireysel silahlanmanın önünü açacak her türlü yasal düzenlemenin intihar vakası sayısını arttıracağını söyledi.   

 

Psikiyatri Uzmanı Dr. Güler Özkula sözlerini şöyle tamamladı: “ Anlaşılacağı üzere, intiharı önleme sadece sağlık çalışanlarının elinde olan bir durum değildir. Ne zaman ki “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”nin temel ilkeleri her birey için yaşama geçirilir; işte o zaman yaşam devam eder. Ne zaman ki sağlık, eğitim, tarım, ekonomi ve medya liyakat çerçevesinde işbirliği içinde çalışmaya başlar, yaşam devam eder. Her insan kıymetlidir, her yaşam kıymetlidir.”  

Kaynak: Editör:
Etiketler: İntihar, İvedilikle, Ele, Alınmalı...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı