Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 08:09 Bu haber 1690 kez okundu
 
Kandilli Rasathanesi Müdürü Özener; Minimum 7,2 şiddetinde olacak
Kandilli Rasathanesi Müdürü Özenerʹden dikkat çeken deprem açıklaması: Minimum 7,2 şiddetinde olacak
TÜRKİYE Haberi
Kandilli Rasathanesi Müdürü Özener; Minimum 7,2 şiddetinde olacak

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, ʹMarmara Deniziʹnde bir deprem bekleniyor, şu anda olabilecek depremin büyüklüğü minimum 7,2. O deprem şu anda olabilir, belki 5-20 yıl bekleyebilir. Bunun ne zaman olacağını bilmiyoruz ama yerini ve büyüklüğünü tahmin edebiliyoruzʹ ifadelerini kullandı.

 

Boğaziçi Üniversitesiʹnin sosyal, beşeri ve fen bilimlerini kapsayan ve 4 yıldır ʹAçık Derslerʹ adı altında düzenlediği seminer dizisi, Tekfen Holding desteğiyle Anadoluʹya taşınarak Malatya Büyükşehir Belediyesiʹnin de katkılarıyla Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayıʹnda düzenlendi.

 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, ʹDeprem: Bildiklerimiz, Bilemediklerimizʹ başlıklı dersin açılış konuşmasında, 2016ʹda bu yana ʹAçık Derslerʹ eğitim seminer dizisi kapsamında, 31 farklı konuda 7 bin 500 kişiyle bilgi paylaştıklarını söyledi.

 

ʹANADOLU PLAKASI HER YIL BATIʹYA DOĞRU 2,5-3 CM HIZLA İLERLİYORʹ

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ise Kandilli Rasathanesiʹnin tarihi hakkında katılımcılara bilgi verdi.Dünya yüzeyinin dinamik bir yapıya sahip olduğunu aktaran Özener, ʹAnadolu plakası her yıl batıya doğru 2,5-3 santimetre hızla ilerliyor. Egeʹde bu hız 3,5-4 santimlere çıkıyor. Bu arada Yunanistan ana karası duruyor ve hatta bize doğru yaklaşıyor. Biz, bir şekilde Avrupa Birliğine gireceğiz ama jeolojik olarak. Ne zaman gireceğimizi mühendislik olarak hesaplayabiliriz.ʹ ifadesini kullandı.

 

Dünyada 1900 ile 2018 yılının sonu itibarıyla 7ʹden büyük bin 135 depremin meydana geldiğini belirten Özener, 7 ve üzeri olan 328 depremde bir milyon 903 bin kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

 

ʹO DEPREM ŞU AN DA OLABİLİRʹ

Depremi önceden belirlemek için çalışmalar yürütüldüğüne işaret eden Özener, şöyle devam etti:ʹBir depremin nerede olabileceğini bilebiliyoruz. Enerji birikmesi, fay uzunluğu, eski tarihsel depremleri bilerek. En son depremde ne kadarlık bir alan kırıldı, ne kadarlık bir enerji açığa çıktı. Şu an ne kadarlık bir yer kabuğu hareketi var, bunları hesaplayabiliyoruz. Bir örnek vereyim, Marmara Deniziʹnde bir deprem bekleniyor, şu anda olabilecek depremin büyüklüğü minimum 7,2. O deprem şu anda olabilir, belki 5-20 yıl bekleyebilir. Bunun ne zaman olacağını bilmiyoruz ama yerini ve büyüklüğünü tahmin edebiliyoruz.ʹ

 

ʹTÜRKİYEʹYİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDEBİLİYORUZʹ

Özener, Erzincanʹda 1939 yılında meydana gelen depremin ardından depremlerin batıya doğru kaydığını aktardı.Depremlerin artmadığına, algılama eşiklerinin düştüğüne işaret eden Özener, ʹ1985ʹlerde 15 tane deprem algılama istasyonu varken bugün sadece Kandilli olarak 450 istasyonumuz var. AFADʹın bin istasyonu var. Dolayısıyla Türkiyeʹyi çok yakından takip edebiliyoruz. Eskiden 3,5ʹlik depremleri tespit ederken, Kandilliʹnin Marmara Deniziʹnin içindeki deniz tabanı gözlem istasyonlarında 0,2 büyüklüğündeki depremleri dahi algılıyoruz. Dolayısıyla bu sayı artıyor.ʹ diye konuştu.Bir katılımcının ʹYapay depremler mümkün mü?ʹ sorusuna ise Özener, ʹTeorik olarak yapay deprem üretebilirsiniz ama kontrollü olarak bir şeyi kırmanız mümkün değil. Çünkü yerin altını bilmiyorsunuz. Onun dışında bir barajın su tutması minik depremlere yol açabiliyor. Doğal gaz aramanız mikro depremlere yol açabiliyor. 3ʹlük, 3,5ʹlik depremler üretebiliyor barajlar ve doğal gaz arama operasyonları. Ama ʹkontrollü olarak deprem üretelim, şurayı yıkalımʹ falan bu pek mümkün değil.ʹ yanıtını verdi.

 

JAPON UZMAN AÇIKLAMIŞTI

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, İstanbul yakınlarında yüzde 60 ihtimalle 7,4 büyüklüğünde bir deprem olmasının beklendiğini belirtiyor ve ʹOlası bir deprem sonrasında Türkiye ve Japonyaʹda hasar hesapları yapıyoruz. ʹNe kadar bina çökebilir ya da ekonomi nasıl etkilenebilirʹ diye. Devlet ve belediyelerin yaptığı çalışmalar ile Türkiyeʹnin depreme hazırlıklı olması, hasarı yüzde 70 oranda düşürebilirʹ diyor.Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Türkiye Şubesi Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki, Yoshinori Moriwaki, topraklarının yüzde 97ʹsi deprem kuşağında yer alan Türkiyeʹnin deprem gerçeğine dikkat çekmiş. Uzman Moriwaki, Samsunʹun da fay hattı üzerinde olduğunu ve deprem riski barındırdığını vurguladı. Türkiyeʹde deprem bilinci oluşturmak için yapılan seminerlerin sayısını az bulduğunu ifade etti. Özellikle çocuk yaşta depreme yönelik tatbikat eğitiminin sıkça yapılması gerekliliğinin önemi üzerinde de durmuş.

 

ʹDEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ OLARAK TÜRKİYE, JAPONYAʹDAN DAHA ŞANSLI AMA...

ʹSöyleşiye katılan inşaat mühendisliği ve mimarlık bölümü öğrencilerine seslenen Moriwaki ʹJaponyaʹda her yerde yanardağ var. Metrekare olarak Türkiye Japonyaʹdan iki kat daha büyük fakat nüfusa baktığımızda Japonya Türkiyeʹnin iki katı. Yani Türkiyeʹde 1 metrekarede 1 insan varsa Japonyaʹda 4 insan var. Alan yetersizliği nedeniyle Japonyaʹda gökdelenler yapılıyor. Fakat Türkiyeʹde Konya gibi düz bölgeler mevcutken Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde gökdelen yapılanmaları mevcut. Deprem büyüklüğü olarak Türkiye, Japonyaʹdan daha şanslı ama depremde ölen kişi sayısına baktığımızda Türkiye, dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Ben 29 yıldır Türkiyeʹdeyim artık yarı Türk sayılırım, bu ölüm oranını utanarak söylemek lazımʹ

 

ʹDEPREME HAZIRLIKLI OLUNMASI HASARI YÜZDE 70 DÜŞÜREBİLİRʹ

Marmara Bölgesiʹnde 30 sene içerisinde yüzde 60 ihtimal 7,4 büyüklüğünde deprem beklediklerini belirten Moriwaki, ʹÖzellikle 1999 depreminden sonra Marmara Bölgesiʹne 29 cihaz koyduk. İnce ince ölçümler yapıyoruz, 4 bölgede depremin uzun zaman görülmediği noktalar var. Olası bir deprem sonrasında Türkiye ve Japonyaʹda hasar hesapları yapıyoruz. ʹNe kadar bina çökebilir ya da ekonomi nasıl etkilenebilirʹ diye. Devlet ve belediyelerin yaptığı çalışmalar ile Türkiyeʹnin depreme hazırlıklı olması, hasarı yüzde 70 oranda düşürebilirʹ

Kaynak: (Haberler) - Haberler Editör:
Etiketler: Kandilli, Rasathanesi, Müdürü, Özener;, Minimum, 7,2, şiddetinde, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı