Haber Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 23:32 Bu haber 2293 kez okundu
 
Kıbrıs Türklerinin Lideri Dr. Fazıl Küçük, Adıyamanlı (Kommageneli) çıktı..
Kıbrıs Türklerinin Lideri Dr. Fazıl Küçük, Tarihçi ve sosyolog, Muharrem Tekbaş’ın yaptığı araştırmalar sonucu Adıyamanlı olduğu ortaya çıktı.. Dr. Fazıl Küçük Adıyaman'da da etkinliklerle anılacak...
YAŞAM Haberi
Kıbrıs Türklerinin Lideri Dr. Fazıl Küçük, Adıyamanlı (Kommageneli) çıktı..

Kıbrıs Türklerinin Lideri Dr. Fazıl Küçük,  Tarihçi ve sosyolog, Muharrem Tekbaş’ın yaptığı araştırmalar sonucu Adıyaman'a 26 kilometre uzaklıktaki Pınaryayla (Artan) köyünden, Abdülhamid döneminde Kıbrıs’a gönderilen Mehmet Hüseyin’in oğlu olduğunu ortaya çıkardı.

 

GAP Gazeteciler Birliği Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Ajans Cyprus'a yaptığı açıklamada, verdiği mücadeleden ötürü herzaman gurur duyduğumuz ve her KKTC'ye gittğimiz zamanda kabrini ziyaret ettiğimiz Dr. Fazıl Küçük'ün hemşerimiz olduğunu öğrendiğimiz için ayrıca onur duyduk. Bundan sonra her yıl Adıyamanlılar olarak anma etkinlikleri düzenleyeceğiz ve ismini yaşatmak için girişimler başlatacağız ifadelerini kullandı.

 

Hürriyet Gazetesinin 11 Haziran tarihli sayısında köşe yazarı Yalçın Bayer'in köşesine taşıdığı yazısında Kıbrıs Türklerinin Lideri "Dr. Fazıl Küçük Adıyamanlı (Kommageneli) Çıktı" yazısının tam metni şöyle; 

 

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük, dört gün önce vefat etti...

 

Önce Kıbrıs Türklerine başsağlığı diliyoruz. Rumlara karşı mücadelede ilk bayrağı açan Dr. Fazıl Küçük’ün nasıl Adıyamanlı olduğunun öyküsünü aktaracağız.

 

Bundan üç hafta kadar önce Sakarya Üniversitesi’nde öğretim üyesi dostumuz Prof. Dr. Mehmet Sait Doğan ile konuşurken, bize “rahmetli Fazıl Küçük’ün nereli olduğunu” sordu. Biz de “Kıbrıslı” deyince, “Dinler misin?” dedi.

 

Tesadüf bu ya... Doğan’ın söyledikleri şöyleydi:

“Tarihçi ve sosyolog, yakın da akrabamız olan Muharrem Tekbaş’ın yaptığı araştırmalara göre Dr. Fazıl Küçük’ün, Adıyaman’a 26 kilometre uzaklıktaki Pınaryayla (Artan) köyünden, Abdülhamid döneminde Kıbrıs’a gönderilen Mehmet Hüseyin’in oğlu olduğunu tespit ettik. Bizim de akrabamız olan Fazıl Küçük, Türkiye’de tıp okuyor. Biz henüz buraya kadar biliyoruz. Sosyolog Muharrem Tekbaş bu bilgiyi ortaya çıkarınca KKTC’ye davet edildi. Köy halkımız ve Fazıl Küçük’le akrabalık bağlarımızı daha sağlam bir şekilde öğrenmiş olacağız.”

 

Küçük’ün eşi Süheyla Küçük, 30 Temmuz 1925’de Lefkoşa’da doğmuş. Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurmasında eşine yardım etmiş, kadınları örgütlemiş.

 

Artan neresi?

Artan köyü, Adıyaman merkeze bağlı Güneydoğu Toros Dağları’nın güneye bakan tarafında volkanik bir alanda kurulmuş tarihi antik bir köy. Geçmişinde Kommagene Krallığı’na bağlı büyük bir şehir olduğu biliniyor.

 

Ekonomisinin güçsüzlüğü nedeniyle köy insanı daha çok eğitime yönelmiş, bunun sonucunda binlerce üniversite mezunu verilmiş. Bunların aralarında 10’u profesör olmak üzere 100 civarında tıp doktoru da bulunuyor. Bu çalışmaları bize aktaran ‘Artanlı’ Mehmet Resul Tekbaş, köyün nüfus ve konumu nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’da Kurtuluş Savaşı hazırlık sürecinde eski Kahta’dan başka köylerini de ziyaret ettiği ve dikkatini çektiği aktarıyor.

Hürriyet

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kıbrıs, Türklerinin, Lideri, Dr., Fazıl, Küçük,, Adıyamanlı, (Kommageneli), çıktı..,
Yorumlar
Haber Yazılımı