Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 01:03 Bu haber 1218 kez okundu
 
KKTCʹnin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz
Bu forumun amacı gerçekten iş birliği olsaydı, kuşkusuz Türkiye ve Kıbrıs Türkleri de foruma davet edilirlerdi.
TÜRKİYE Haberi
KKTCʹnin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz

Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na üye ülkeler bir kuruluş tüzüğü imzalayarak, forumu uluslararası bir örgüte dönüştürmek amacıyla 16 Ocak 2020 tarihinde Kahire’de toplandı.

 

TC Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, konuya ilişkin bir soruya verdiği yazılı yanıtında, Doğu Akdeniz Gaz Forumuʹna üye ülkelerin bir kuruluş tüzüğü imzalayarak forumu uluslararası bir örgüte dönüştürmek amacıyla bugün Kahireʹde toplandığını belirterek, ˮBu forum, Türkiyeʹyi Doğu Akdenizʹdeki enerji denkleminin dışında bırakma hayalleri kuran bazı ülkelerin siyasi saiklerle kurdukları, gerçeklikten uzak bir oluşumdur. Bu forumun amacı gerçekten iş birliği olsaydı, kuşkusuz Türkiye ve Kıbrıs Türkleri de foruma davet edilirlerdi.ˮ ifadesini kullandı.

 

KKTCʹnin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz

Türkiye ve Kıbrıs Türkleri aleyhinde kurulan bu tür oluşumların bölgede barış ve iş birliğine katkı sağlamayacağını belirten Aksoy, şunları kaydetti:ˮDoğu Akdenizʹde içinde Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin olmayacağı hiçbir girişim de başarılı olamayacaktır. Dolayısıyla bu girişim, diyalog ve iş birliği çağrılarımızı yanıtsız bırakan ülkelerin hala boş hayaller peşinden koştuklarının yeni bir kanıtını teşkil etmektedir. Ayrıca Türkiyeʹnin izlediği politikaların haklılığını da ortaya koymaktadır. Doğu Akdenizʹde hem kendimizin hem de KKTCʹnin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz.ˮ

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: KKTCʹnin, meşru, hak, ve, çıkarlarını, kararlılıkla, korumaya, devam, edeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı