Haber Detayı
23 Şubat 2020 - Pazar 10:24 Bu haber 1919 kez okundu
 
Koronavirüs için umut olan Türk profesör İbrahim Benter
Koronavirüs için umut olan Türk profesör İbrahim Benter çalışmalarını anlattı: Zararı önleyeceğiz
SAĞLIK Haberi
Koronavirüs için umut olan Türk profesör İbrahim Benter

Çinʹin Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artarken, salgının önüne geçmek için yapılan bilimsel çalışmalar da devam ediyor.

 

Koronavirüs için umut olan KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Amerikaʹdan da destek gördüğü çalışmalarını TRT Haberʹe anlattı.

 

ʹÇALIŞMALARIMIZLA HASTALIĞA ÇARE OLACAĞIZʹ

Virüsün çok ciddi bir şekilde yayıldığını ve yayılmasının da önlenemediğini belirten Prof. Dr. Benter, şunları söyledi:ʹBizim yapmamız gereken bu virüs vücudumuza girdikten sonra zararını nasıl önleyebiliriz? Benim 1991 yılında Amerikaʹda Cleveland Clinic Hastanesinde başlattığım çalışmalarda yeni bir sistemi ortaya çıkardık. Bulduğumuz yeni sistemde ʹangiotensin proteiniʹ var. Biz bu proteini değişik şekillerde çalıştık ve birçok hastalığa da çare olabileceğini gösterdik.ʹ

 

ʹİNSAN VÜCUDUNA GİRSE BİLE ZARARI ÖNLEYECEĞİZʹ

ʹDünyanın birçok yerinde bu sistemler üzerine çalışıyorlar. Burada virüsle ilgili önemli olan bilgi şudur: Bir virüs vücudumuza girdikten sonra hücrenin içine girebilmesi için bu proteini kullanıyor. Yani angiotensin dediğimiz protein kapı görevi yapıyor. Virüs bu proteine bağlanıyor, hücrenin içine giriyor ve problemleri çıkarıyor. Biz daha önce yaptığımız çalışmalarda bu kapıyı kapatabileceğimiz, bu proteini durdurabileceğimizi gösterdik. Eğer bu virüsle ilgili çalışmalarda bunu başarıp, bu proteini durdurursak kapıyı kapatmış olacağız. Virüs hücrenin içine giremeyecek ve zarar veremeyecek. Yani insan vücuduna virüs girmiş olsa bile hastalanmayacak, zararı önlemiş olacağız.ʹ

 

ʹBAKAN KOCA İLE GÖRÜŞTÜKʹ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kıbrısʹta görüştüklerini söyleyen Prof. Dr. İbrahim Benter, ʹSayın Bakanımız Fahrettin Koca ile bu konulardan da konuştuk. Sağ olsun bu çalışmaları çok ciddiye alıyorlar. Bir şeyler yapmak istiyorlar, çözüm bulmak istiyorlar. Bu konuda ben de destek verebileceğimi söyledim. İnşallah çalışırız, hem burada, hem Türkiyeʹde, hem Avrupa ve Amerikaʹda. Birçok insanın hastalanmasına ve ölümüne neden olan tarihte belki de ilk defa bu kadar ciddi bir problem yaşıyoruz. İnşallah buna bir çözüm buluruz.ʹ diye konuştu.

 

BENTERʹE AMERİKAʹDAN DESTEK GELDİ

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, geçtiğimiz haftalarda koronavirüsü ve kendi buluşlarıyla ilgili verdiği konferansta koronavirüsünün tedavisi için bir çözüm önermişti. Benterʹin önerisine Amerikaʹdan destek geldi.Dünyaca meşhur Science dergisinde yayınlanan bir makalede ABDʹde University of Texas ve National Institute of Healthʹten araştırmacılar Benterʹin önerdiği metot üzerinden bir çözüm üretti.Benter konferansta kendi bulduğu sistemin bir parçası olan ACE2 proteinini inhibe etmekle virüsün hücrelere girerek zarar vermesinin önlenebileceğini söylemişti. Covid-19ʹun genom haritası kullanılarak üretilen numuneler üzerine yaptıkları çalışmada koronavirüsün insan hücresine nüfuz etmesini sağlayan ʹanahtarʹ enzimi tespit ederek Benterʹin açıklamalarını doğruladılar.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Koronavirüs, için, umut, olan, Türk, profesör, İbrahim, Benter, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı