Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 22:32 Bu haber 1209 kez okundu
 
Küresel Ekonomiyi Daha ʹKırılganʹ Hale Getiren Beş Risk
ABDʹdeki düşük gelir grubuna yüksek faizle verilen mortgage kredisi ipotek krizinden bu yana 10 yıldan fazla bir süre geçti.Birkaç ay içinde fabrika üretimi ve ticaret çöktü ve işsizliğin hızla artmasına neden oldu.
DÜNYA Haberi
Küresel Ekonomiyi Daha ʹKırılganʹ Hale Getiren Beş Risk

ABDʹdeki düşük gelir grubuna yüksek faizle verilen mortgage kredisi ipotek krizinden bu yana 10 yıldan fazla bir süre geçti.Birkaç ay içinde fabrika üretimi ve ticaret çöktü ve işsizliğin hızla artmasına neden oldu.

 

Merkez Bankaları ve yasa yapıcılar finans sistemini destekleme hamleleri yaparken, süreç kırılgan ve maliyetliydi.Bir diğer küresel resesyon olasılığı ABD ve Asya ile Avrupaʹdaki en büyük ekonomilerin bariz yavaşlamasıyla gündeme gelmeye devam ediyor.

 

CNBCʹde yer alan haberde, yakın zamanda dünyada politik ve finansal stres yaratabilecek beş başlık incelenmiş.-ABD ekonomisinde yavaşlamaˮAmerika hapşırırsa, dünya grip hasta olurˮ derler ve ABD Başkanı Donald Trumpʹın 1.5 trilyon dolarlık vergi revizyonunun etkisi artmaya başladıkça ABD ekonomisi burun çekme belirtileri gösteriyor. Bu yıl nisan ayından haziran ayına kadar olan iş yatırımı 2018 yılının aynı çeyreğine göre 1 oranında azaldı. Ek olarak tüketici güveni de Eylül ayında 9 ayın en düşüğüne geriledi.

 

Ardından herkesi endişelendiren imalat verisi alındı ve Fabrika üretimi gösterdi ki imalat, 128 ayın en düşük seviyesine geriledi.Bu veri Dow Jones Endeksiʹnde iki günde yaşanan 800 puanlık düşüşü tetikledi.Fed büyümenin Trumpʹın hedefi olan yüzde üçün hayli altında yüzde 2.2 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyor.

 

Çinʹin borç yükünün patlamasıÇin ekonomisini güçlendirmek için nefes kesici boyutlarda borca yüklendi.Washington merkezli Uluslararası Finans Enstitütsü (IIF)ʹnün tahminlerine göre 2019ʹun ilk çeyreğinde Çin toplam devlet, hane halkı ve şirket borçluluğu gayrısafi yurt içi hasılanın yüzde 303ʹü kadar.

 

Yayımlanan bir rapora göre, finans dışı borç Çinʹin toplam borç yükünü 40 trilyon doların üzerine çıkaran diğer sektörlerden borçlanmayla yenildi.-Hong Kongʹdaki protestolarDört aydan daha fazla süredir Hong Kongʹda protestolar sürüyor. Gösteriler suçluların Çinʹe iadesi yasa tasarısını protesto etmek amacıyla başladı, fakat şu anda reform isteyem göstericiler daha kapsamlı taleplerde bulunuyorlar.Şiddet ve yüksek ölçekli protestolar dünyanın geri kalanını dehşete düşürüyor ve Hong Kong Lideri Carrie Lamʹin bu öfkeyi bastırabilmesi çok olası görünmüyor.Hong Kong finansal aktivite ve ticaret için önemli bir merkez.

 

The Bank for International Settlements ülkenin 2016 yılında Döviz işlemlerinde 437 milyar doları aştığını hesapladı aynı zamanda Hong Kong dünyanın her yerine teslimatlar gerçekleştirilen önemli bir ihracat merkezi.-Arjantinʹin finansal çöküşü2019 yılının başında, ünlü gelişen ülkeler yatırımcısı Mark Mobius şirketinin Arjantinʹden uzak durduğunu açıklamıştı. ˮYaşam kalitesi ve eğitim düzeyi düştü ve ülkeledi makroekonomik durumdan da hiç memnun değiliz.ˮ şeklinde bir açıklama yapılmıştı.

 

Mobius, yalnızca Başkan Mauricio Macriʹnin gelecek seçimlerde güçlü bir galibiyet alabilmesi halinde bir daha bakacağını söyledi. İlk oylama Ağustos ayında geldi, Macri ağır bir şekilde kaybetti ve pazar Mobiusʹu kapıdan çıkardı.Arjantin’in Borsaları bu şok sonucunu takip eden günlerde 30’dan fazla değer kaybetti. Verilere göre, 1950ʹden bu yana bir ülkedeki en büyük borsa endeksi düşüşü yaşandı.Sonraki saatlerde peso, ABD doları karşısında değerinin 15ʹini kaybetti.Bu, dolar cinsinden kredileri daha pahalı hale getirdi.

 

Ülkenin 2019 ve 2020 yıllarında 80 milyar dolarlık borcu olması ülkenin 20 yıldan kısa bir süre içinde üçüncü kez yatırımcı borcunda temerrüde düşme ihtimalini de artırdı.-Trumpʹın favori diktatörünün devrilmesiGeçen ay, dünya çapında çeşitli medya kuruluşları, İskenderiye ve başkent Kahire de dahil olmak üzere birçok şehirde Mısır hükümetine karşı gösteriler yaptığını bildirdi.Mısırʹdaki gösteriler, Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisiʹnin Müslüman Kardeşlerʹin Mohamed Morsiʹye karşı askeri bir darbe yürüttüğü 2013ʹten bu yana hükümet onayı olmadan yasadışıydı.

 

Morsi, bu yıl Haziran ayında yargılanması sırasında öldü.Protestolar Mısır’ın EGX 30 borsası üzerinde doğrudan etkili oldu ve 2019’da biriken tüm kazançları 11’e düşürdü. Yatırımcılar karlarını alıp borsadan çıkmaya başladı.Dışişleri Bakanlığı rakamları, ABD’nin Mısır’a doğrudan yatırımının 21,8 milyar dolar olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin yakın zamanda iyileştiğini belirtti.ABD Başkanı Donald Trumpʹın Ağustos ayındaki G-7 zirvesinde Sisi ile buluşmayı beklerken ˮNerede benim favori diktatörüm?ˮ diye sorduğu bildirildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Küresel, Ekonomiyi, Daha, ʹKırılganʹ, Hale, Getiren, Beş, Risk,
Yorumlar
Haber Yazılımı