Haber Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 12:17 Bu haber 2929 kez okundu
 
Küresel fonlar altın yatırımında tüm zamanların rekorunu kırdı
Dünya genelinde yatırım fonlarında tutulan altın miktarı, Eylülʹde 2 bin 808 tona ulaşarak tüm zamanların zirvesine ulaştı.
EKONOMİ Haberi
Küresel fonlar altın yatırımında tüm zamanların rekorunu kırdı

Dünya genelinde yatırım fonlarında tutulan altın miktarı, Eylülʹde 2 bin 808 tona ulaşarak tüm zamanların zirvesine ulaştı. Küresel ekonomide süregelen genişleyici para politikası ile ticaret savaşlarının oluşturduğu belirsizlikler, güvenli liman olarak görülen altına olan talebi artırmaya devam ediyor.

 

Dünya Altın Konseyiʹnin yayımladığı rapora göre, Eylülʹde küresel bazda altın fonlarına yaklaşık 3,9 milyar dolarlık para akışı gerçekleşti. Fonların tuttuğu altın miktarı, Eylülʹde bir önceki aya göre 75,2 ton artış gösterdi. Böylece fonların portföylerindeki altın miktarı, son 4 ayda kesintisiz artarak yılbaşından bu yana yüzde 13,4 yükseldi.Global fonların portföyündeki altın miktarı, Eylülʹde 2 bin 808 tonla 2012ʹdeki 2 bin 791 tonluk tarihi zirveyi de aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

 

KUZEY AMERİKA LİDER

Rapora göre, Kuzey Amerika fonları 62 tonla Eylülʹde altın alımında lider olurken, bu fonlara yaklaşık 3,1 milyar dolar seviyesinde para girişi gerçekleşti.Avrupa fonları ise Eylülʹde 7,7 ton altın aldı. Bu artışta başı 31 Ekimʹdeki Brexit kararını bekleyen İngiltereli yatırımcılar çekti. Avrupa fonlarını 3,9 tonla Asya ve 1,7 tonla diğer bölgelerin fonları takip etti.

 

Bu yılın 9 aylık döneminde küresel fonların elinde tuttuğu altın miktarı 368 ton artış gösterirken, bu fonlara para akışı 17,9 miyar dolar oldu. Bu yılın Ocak-Eylül döneminde Kuzey Amerika fonları 214,3 ton, Avrupa fonları 146,4 ton ve Asya fonları 5 ton alım gerçekleştirdi.

 

9 AYDA 381 TON ALTIN

Ülkeler bazında Eylül ayında altın fonlarına gerçekleşen para akışında ilk sırayı yaklaşık 3,1 milyar dolarla ABD aldı.ABD, aynı zamanda 9 aylık dönemde fonlarında bin 381,5 ton altın toplayarak, fonlarında en fazla altın bulunduran ülke de oldu. ABDʹnin altın fonlarına yılbaşından bu yana gerçekleştirilen para akışı ise 10,5 milyar dolara dayandı.Ocak-Eylül döneminde altın fon varlıkları sıralamasında ABDʹyi 582,7 tonla İngiltere ve 351,5 tonla Almanya takip etti. Türkiye, söz konusu sıralamada 0,6 tonluk altın fonu varlığıyla 15ʹinci sırada yerini aldı.

 

ALTIN FİYATLARINI ETKİLİYOR

Eylül ayı boyunca birçok merkez bankası faiz indirimine giderken, özellikle ABD Merkez Bankasıʹnın (Fed) yıl sonuna kadar bir faiz indirimi daha yapması bekleniyor.Raporda, altın fiyatındaki hareketlerin, merkez bankalarının para politikası hamlelerine göre şekillenmeye devam edeceği tahminine yer veriliyor.Para politikası haricinde de altın fiyatlarını yukarı yönlü destekleyen önemli etkenler olduğu belirtilen raporda, halen devam eden küresel belirsizliklerin altın fiyatları üzerinde belirleyici olduğu vurgulanıyor.Raporda, ABD Başkanı Donald Trumpʹa karşı yürütülen azil sürecinin ticaret savaşlarının gidişatını, dolayısıyla altın fiyatlarını etkileyebileceği belirtiliyor.

 

ʹYATIRIMCILARI ALTIN VARLIKLARA YÖNLENDİREBİLİRʹ

Çinʹin olası ertelemelerle bu süreci 2020ʹde yapılacak ABD başkanlık seçimlerine kadar uzatmayı deneyebileceği, bunun da risk algısını artırabileceği ifade edilen raporda, şu değerlendirmelere yer verildi:ʹBrexit süreci belirsizlikleri artıran bir başka unsur. Anlaşmasız Brexit ihtimali veya yeni bir erteleme kararı çıkması gibi belirsizlikler yatırımcıları altın varlıklara yönlendirebilir. Bunların yanı sıra dünya genelinde negatif faiz oranlarının halen ağırlığını koruması durumu altının fırsat maliyetini düşürmektedir. Avrupaʹda birçok ülkenin devlet tahvilleri halen negatif faiz vermeye devam ederken, yatırımcılar aldıkları tahvilden faiz almak yerine tahvil süresi dolduğunda faiz ödemek durumunda kalıyor.ʹ

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Küresel, fonlar, altın, yatırımında, tüm, zamanların, rekorunu, kırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı