Haber Detayı
09 Şubat 2020 - Pazar 07:53 Bu haber 4795 kez okundu
 
Kuveyt, ABDʹnin sözde barış planını çöpe attı
Kuveyt Parlamento Başkanı, ABDʹnin sözde barış planını çöpe attı
DÜNYA Haberi
Kuveyt, ABDʹnin sözde barış planını çöpe attı

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk Ali el-Ganim, ABDʹnin hazırladığı sözde barış planının ölü doğduğunu söyledi ve plan metninin nüshasını çöpe attı.Arap Parlamentolar Birliği ve Ürdün Meclis Başkanı Atıf et-Taravineʹnin çağrısıyla ʹFilistinli kardeşlerimizi haklı davalarında desteklemek ve yardımcı olmak. Bu, Arapların ve Müslümanların da davasıdır.ʹ temasıyla düzenlenen konferansın kapanış bildirisinde ʹFilistin meselesinin adil olmayan bir şekilde çözümünün reddedildiğiʹ ifade edildi.

 

ʹADİL BİR MÜZAKERE ORTAMI OLUŞTURULMALIʹ

Konferansta konuşan Ganim, ʹSözde barış planı ölü doğmuştur, bin hükümet de gelse bunu pazarlayamaz. Barışçıl bir çözümü pazarlamak isteyenlerin, Filistin topraklarında Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak gerçek bir barışın tesisi için adil bir müzakere ortamı oluşturmaya çalışması gerekir.ʹ dedi.Ganim, ʹArap ve Müslüman halklar adına Yüzyılın Anlaşması olarak adlandırılan bu belge ve kağıtların yerinin tarihin çöplüğü olduğunu söylüyorum.ʹ diyerek planın nüshasını çöpe attı. Ganimʹin bu hareketi toplantıya katılan Arap ülkeleri heyetleri tarafından alkışlandı.

 

ʹKİMSE BU KOMİK VE FARAZİ ÇÖZÜM PLANINDAN YANA DEĞİLʹ

ʹAvrupalılar da çok istekli değiller ve planın gerçek dışı ve uygulanamaz olduğunu biliyorlar. Ancak bu sefer ironik olan ABD ve İsrailʹden de bu plana karşı çıkan seslerin çok olması. Kimse bu komik ve farazi çözüm planından yana değil.ʹ diyen Ganim, Filistin ve Kudüsʹün er ya da geç sahiplerine döneceğini sözlerine ekledi.

 

ʹKUDÜS, TİCARİ BİR META DEĞİLDİRʹ

Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi de Arap Parlamentolar Birliği adına, bölgesel ve uluslararası parlamentolara Arapların sözde barış planına karşı olduğunu ifade etmek amacıyla mektup gönderilmesini teklif etti.Gannuşi, konferansa katılan parlamenterleri plana karşı somut adımlar atmaya çağırarak ʹYüzyılın Anlaşması uluslararası meşruiyete aykırı ve Filistin halkının hakları üzerinde bir tehdit. Kudüs, ticari bir meta değil, aksine ümmetin ölümsüz ideolojisinin bir parçasıdır.ʹ diye konuştu.Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim ez-Zanun ise Arap ülkelerine, Filistin halkının haklarının korunması için somut adımlar atma, maddi ve siyasi destek sağlama çağrısı yaptı. Zanun, sözde barış planının yalnızca Filistinʹi değil tüm Arap halklarını etkilediğine dikkati çekti.Arap Birliği de 1 Şubatʹta gerçekleştirdiği toplantıda, ABD Başkanı Donald Trumpʹın sözde barış planını tamamen reddettiğini ve hiçbir şekilde dikkate alınmayacağını açıklamıştı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Kuveyt,, ABDʹnin, sözde, barış, planını, çöpe, attı,
Yorumlar
Haber Yazılımı