Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 10:47 Bu haber 2538 kez okundu
 
MBC TV, Osmanlı karşıtı dizi yayınlamaya başladı
Türk dizilerini kaldıran MBC TV, Osmanlı karşıtı dizi yayınlamaya başladı
MAGAZİN Haberi
MBC TV, Osmanlı karşıtı dizi yayınlamaya başladı

Arap dünyasının en büyük yayın kuruluşlarından olan ve yüzde 60ʹının Suudi Arabistanʹa ait olduğu MBC, geçtiğimiz ülkelerinde çok popüler olan Türk dizilerini yayınlamaya son verdi. Kanal bu sene de Osmanlı karşıtı ʹAteş Krallıklarıʹ adlı diziyi yayınlamaya başladı.

 

40 MİLYON DOLARLIK BÜTÇESİ VAR

BBC Türkçeʹnin haberine göre Mısırlı bir yazarın metnini hazırladığı, Arap oyuncuların yer aldığı dizinin başrolünü ise Mısırlı bir aktör üstlendi. Dizi Mısırʹda Memlüklerʹin son günlerini ve 16. yüzyılda Osmanlıʹnın kontrolüne geçişini anlatıyor. 40 milyon dolar bütçeli dizi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki medya mücadelesinde yeni bir perde açıyor.

 

OSMANLI KARŞITI PERSPEKTİF

Tarihi, Osmanlı karşıtı bir perspektiften ele alan dizinin sloganı ise ʹBir imparatorluk kanlı bir hukukla yönetiliyor. Bu onların laneti olduʹ BAE merkezli haber sitesi Al-Aynʹa konuşan dizinin yazarı Mısırlı Muhammed Süleyman, tarihsel anlamda hiçbir hata içermeyen bir hikaye yazmaya çalıştıklarını belirterek ve Osmanlı döneminin ʹtarihsel katliamlarla dolu olduğunuʹ söyledi.

 

BÜYÜK SAVAŞ SAHNELERİ VE KARMAŞIK KARAKTERLER BULUNUYOR

Saudi Gazette, ilk bölümü 17 Kasımʹda yayınlanan ve toplamda 14 bölümden oluşan dizinin 2019ʹda Arap dünyasında yapılan en büyük proje olduğunu belirtti. Saudi Gazette dizi için ʹOsmanlıların işlediği suçların örtüldüğü ve tarihin tahrif edildiği bu dönemle ilgili pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarıyorʹ ifadelerini kullandı. Görsel efektlerin kullanıldığı dizide büyük savaş sahneleri, iç içe geçen hikayeler ve karmaşık karakterler yer alıyor.

 

ARAP BASINI İKİYE BÖLÜNDÜ

Dizinin yayınlanmaya başlamasıyla Arap basını da ikiye bölündü. Bir kesin ʹbelgelenmiş tarihi gerçekliği anlattığınıʹ derken bir kesim de ʹTürklerin tarihi çarpıtılıyorʹ dedi.

 

TÜRK DİZİLERİNİ YAYINLAMAYI BIRAKTILAR

MBC 2018ʹde Türk dizilerini yayınlamayı sonlandırdığını açıklamış, Türk basını bunun siyasi bir hamle olduğunu yazmıştı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: MBC, TV,, Osmanlı, karşıtı, dizi, yayınlamaya, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı