Haber Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 17:29 Bu haber 735 kez okundu
 
MDP, İkinci ekonomik paketin anayasayı ihlal ettiğini belirtti.
MDP: İkinci ekonomik tedbirler paketi’nin anayasayı ihlal ettiğinin hiç mi farkına varmadınız..!
KIBRIS Haberi
MDP, İkinci ekonomik paketin anayasayı ihlal ettiğini belirtti.

Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Sunalp Derviş Sencer, hükümeti eleştirerek, “İkinci Ekonomik Tedbirler Paketi’nin Anayasa’yı ihlal ettiğinin hiç mi farkına varmadınız” diye sordu.

 

Sencer, hükümetin, Anayasa’yı ihlâl etmekle, hukuka aykırı hareket ettiğini, “zerre kadar izzet-i nefisleri varsa, derhal vatandaştan af dileyerek hatadan dönmeleri veyahut da istifa etmeleri” gerektiğini savundu.

 

Sencer şunları dedi:

“Anayasamızda, defatle, iki temel ilke vurgulanmaktadır: 1- Güçler ayrılığı (yasama, yürütme ve yargının birbirinden bağımsızlığı); ve 2- KKTC devletinin bir hukuk devleti olduğu.

 

Bu iki hususu dikkate alarak, Milliyetçi Demokrasi Partisi olarak hükûmete şunu soruyor:

22 Haziran 2020 tarihli Toplumsal Dayanışma İçin İkinci Ekonomik Tedbirler ve Destek Paketi hazırlanırken Anayasa’nın bu iki temel ilkesini ihlâl ettiğinizin hiç mi farkına varmadınız? Mahkemelerin ürettiği icra, konut ve iş yerlerinin tahliye kararlarını 31 Aralık 2020 tarihine kadar askıya almakla, icrayı tehir yetkisi mahkemelerin inhisarında iken, siz, hükûmet olarak, bir kararname ile bu yetkiyi mahkemelerden alıp kendinizde tasarruf etmiş bulunuyorsunuz. Mahkeme hükümlerini askıya alma yetkisini nerede buldunuz? Muhakkak ki Anayasa’da bulmadınız?

 

Anayasa’da bulmadınızsa da başka nerede bulduğunuzun hiçbir ehemmiyeti yoktur; çünkü, hiçbir yasa veya kural Anayasa’nın üzerinde değildir. Sizin, hükûmet olarak, bu yaptığınız, yargıya ‘sen istediğin kararı üret; ben senin kararını istediğim zaman, eğer istersem uygulatırım’ demekten başka bir şey değildir.

 

Bu ihlâllerin farkına varmamışsanız (aranızda hukukçular olmasına rağmen), bu kadar bariz bir ihlâli göremeyen kişilerin bu devletin yönetiminde ne işi var?

 

Kendi anayasasının cahili olan bir hükûmetin oturduğu koltuklar makam işgalinden başka bir şey olamaz. Öte yandan, eğer farkında iseydiniz, anlaşılan şudur ki, kasıtlı olarak Anayasa’yı ihlâl ettiniz. Bilinçli ve kasıtlı olarak anayasayı ihlâl eden bir hükûmet meşrûiyyetini kaybetmiş bir hükûmet olarak hem suç islemiş vaziyettedir hem de, bir kez daha, makam işgal etmektedir. Hukuk devleti mefhumu hukukun üstünlüğünü, devletin hukuka uygun hareket edeceğini anlatırken, Anayasa’yı ihlâl etmekle, hukuka aykırı hareket ederek, hukuk devletini guguk devletine çevirdiler. Her iki halde de, bu hükûmette zerre kadar izzet-i nefis varsa, derhal vatandaştan af dileyerek bu hatasından dönmeli veyahut da istifa etmelidir.

 

Milliyetçi  Demokrasi Partisi olarak bir de şunu müşahade ettik:

muhalefet partileri de (onlarda da hukukçular olmasına rağmen), bu hususlarla ilgili olarak hükûmete herhangi bir tenkitte bulunmadılar. Hâlâ, ucuz siyasetle, etliye sütlüye dokunmadan, Meclis kürsüsünde işkembe-i kübradan atmaya devam etmektedirler. Hükümetin yanlışlarına göz yummakla, aynı yanlışta onlar de suç ortağıdırlar.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: MDP,, İkinci, ekonomik, paketin, anayasayı, ihlal, ettiğini, belirtti.,
Yorumlar
Haber Yazılımı