Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 07:53 Bu haber 1315 kez okundu
 
Mevlid Kandili bu akşam idrak edilecek. İbadetleri nelerdir?
Hicri takvime göre 1441. yılda olduğumuz 2019 yılında Mevlid Kandili 8 Kasım 2019 Cuma günü idrak edilecek.
KIBRIS Haberi
Mevlid Kandili bu akşam idrak edilecek. İbadetleri nelerdir?

Hicri takvime göre 1441. yılda olduğumuz 2019 yılında Mevlid Kandili 8 Kasım 2019 Cuma günü idrak edilecek.

 

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığıʹna bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğüʹnün paylaştığı dini günler takviminde yer alan bilgilere göre Rebiülevvel ayı ise 27 Kasımʹda sona erecek ve 28 Kasımʹda Rebiuʹl-Ahir ayı başlayacak.

 

KKTC Din İşleri Başkanı mesaj yayımladı

 

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Mevlit Kandili’nin tüm insanlığa yapılan yeni bir kurtuluş çağrısı olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

 

Atalay, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in Hicri Takvime göre doğduğu gün vesilesiyle idrak edilen Mevlid Kandili vesilesiyle yayımladığı mesajda, “Kandiller, gönül dünyamızı arındırma temizleme fırsatı, nefsimizi yanıltıcı arzu ve isteklerden uzaklaştırma imkânlarını sunan kutlu zaman dilimleridir” dedi.

 

Bu mübarek gecede mazlumların kurtuluşu, dünyanın huzur ve güven içinde yaşanacak bir yer olması için dua ve niyazda bulunma çağsı yapan Atalay, “Mevlid Kandili sadece Müslümanlara değil, tüm insanlığa yapılan yeni bir kurtuluş çağrısı olarak görülmeli ve bu bilinçle idrak edilmelidir” dedi.  

 

Atalay, “İnsan onurunu zedeleyen, toplumsal hayatımızı olumsuz yönde etkileyen aile içi sorunlar, kadına yönelik şiddet ve kadınların maruz kaldığı ayrımcılık, insan haklarına yönelik tecavüzler, çevreye karşı ilgisizlik, kötü ve zararlı alışkanlıklar gibi ortak duyarlılık gerektiren sosyal sorunlarla mücadele, her inanan için temel dini görevlerden kabul edilir” dedi.  

 

TÜM CAMİLERDE PROGRAM DÜZENLENECEK

Mevlid Kandili vesilesiyle tüm camilerde programlar düzenleneceğini belirten Atalay, Lefkoşa Hala Sultan Camisi’nde 18.30-19.30 arası icra edilecek programın BRT'den canlı yayınlanacağını kaydetti.

 

Din İşleri Başkanlığı’nın, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 Mevlid Kandili için açıkladığı "Peygamber ve Aile" temasını benimsediğini kaydeden Atalay, Din Hizmetleri Müşavirliği ile işbirliğinde 9 Kasım Cumartesi saat 13.00'de Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Bünyamin Kahraman'ın konuşmacı olarak katılacağı "Peygamber ve Aile" konulu konferans düzenleneceğini kaydetti.

 

Atalay, “Halkımızın, milletimizin ve tüm Müslümanların Mevlid Kandili’ni kutlar, başta yakın coğrafyamız olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde cereyan eden üzücü olayların son bulmasını Cenabı Hak’tan niyaz ederim” dedi. 

 

KKTC Din Görevlileri Sendikası Başkanı mesaj yayımladı

Hazreti Muhammed’in  doğumunun yıl dönümü olan Mevlid Kandili nedeniyle  mesaj yayımlayan Din Görevlileri Sendikası Başkanı Süleyman Çakır, Hz. Muhammed’in  insana ait bütün değerlerin dibe vurduğu, cehaletin kol gezdiği, zulmün insanlığı esir aldığı, şefkat ve merhametin ortadan kalktığı karanlık bir dönemde dünyaya teşrif ettiğini belirterek, “O, hayatı boyunca insanlara değer vermiş; çalışkanlığı, hoşgörüsü, inançlara saygısıyla sosyal dokuyu tamir etmiş; barışın, kardeşliğin, güzel ahlakın ve bütün iyi davranışların en güzel örneklerini yaşayarak öğretmiştir” dedi.

 

Çakır , Hz. Muhammed’in iki hadisine yer vererek, Hz. Muhammed’in  bütün insanlığı kardeş olmaya çağırdığını ve evrensel barışın tesisini hedeflediğini, din-dünya dengesinin nasıl olması gerektiğini en yalın haliyle ortaya koyduğunu kaydetti.

 

Çakır mesajında şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlığı top yekun tehdit eden, çözülemeyen ve her geçen gün katlanarak artan sorunlara, her gün yürekleri sızlatan haber ve görüntülere baktığımızda; Hz. Muhammed (S.A.V.)'in  öğrettiği her ilkenin, her ahlak kuralının evrensel barış ve huzur için ne denli önemli olduğunu daha iyi anlıyor, bunları öğrenme ve yaşama geçirme azmimizi yeniliyoruz.

 

Bu vesile ile milletimizin ve halkımızın cuma günü idrak edeceğimiz Mevlid Kandilini tebrik eder,  ülkemize hayırlar getirmesini, insanlığın kararan ufkunun yeniden aydınlanmasına, tüm dünyada barış ve kardeşlik köprülerinin inşasına vesile olmasını  yüce Allah'tan niyaz ederim.”

 

MEVLİD KANDİLİ İBADETLERİ NELERDİR?

1. KURʹAN-I KERİM OKUMAK:

Böyle mübarek bir gecede yapacağımız ibadetlerin en önemlisi Kurʹan-ı Kerimʹi okumak, dinlemek ve anlamı üzerinde düşünmektir. Çünkü Kurʹan-ı Kerîm Cenâb-ı Hakkʹın insanlığa son mesajıdır. Oʹnun iyi anlaşılması ve uygulanması halinde insanlık mutlu olacaktır. Ondört asırdan beri okunan Kurʹan, insanı dinamizme çağıran, aklın ve gönlün şifa kaynağı, ilim ve irfan menbaıdır. O, anlaşılmak ve insanlığa rehber olmak için gönderilmiştir. Bu itibarla sadece okumayı öğrenmekle ve okumakla yetinilmeyip içeriğinin de bilinmesi, Kurʹanʹın ne anlattığının kavranılması, hatta onun kendi hayatımıza da yansıtılması gerekir.Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin hayatını ve ahlakını okuyup iyice anlamak: Mevlid Gecesini idrak edip ihya ederken bir de şu hususu iyice tefekkür etmemiz gerekir. Mevlid Gecesi neden mübarek, büyük bir gece oldu? Evet neden? Çünkü Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz bu gece dünyayı şereflendirdi de ondan… O halde bu mübarek gecede Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz ile olan ilgi ve alâkamızı, münasebetimizi iyice gözden geçirmemiz gerekiyor. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin sünnetin şahsi hayatımıza, iş hayatımıza ve ev hayatımıza uygulayabiliyor muyuz?ALLAH Teâlâʹya tam bir huşu içinde dua ve niyazda bulunmalıyız: Çünkü dua, rahmet kapılarının anahtarı, kulluğun ruhu ve ibadetin özüdür. Yalnızlaşan insanın sınırsız ve sonsuz kudret sahibi olan ALLAHʹın azameti karşısında aczini kabullenmesi, Oʹna sığınması ve Oʹna yakarması, ne isteyecekse Oʹndan istemesidir. İnsanın yaratıcısına yaklaştığı en vasıtasız andır. Dua, sınırlı, sonlu ve aciz varlık olan insanın, sınırsız ve sonsuz kudret sahibi Rabbi ile kurduğu bir köprüdür, Mevlid-i Mutlakʹı imdada çağırmasıdır. Dua, kulluk esprisi içinde ve sıradan isteme anlamlarının ötesinde, ALLAH Teâlâʹnın Rablık ve ilahlık hakikatine en köklü bir sığınma hadisesidir.

 

2. SALEVATI ŞERİFE ÇEKMEK:

Peygamber Efendimiz (sas)ʹe salât ü selâmlar getirilmeli; Oʹnun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.100 kere: Salevat-ı şerife,500 kere: Rabbena zalemna enfüsena ve in lem tağfir lena ve terhamna lenekûnenne minel-hasirin.100 kere: Salevat-ı şerife,100 kere: Salevat-ı şerife,500 kere: Rabbi enni messeniyed-durru ve ente erhamür-rahimin.100 kere: Salevat-ı şerife,100 kere: Salevat-ı şerife,500 kere: La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez-zalimin.100 kere: Salevat-ı şerife,100 kere: Salevat-ı şerife,500 kere: La havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıym.100 kere: Salevat-ı şerife, okunur.

 

3. NAMAZ KILMAK:

Mevlid Gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza namazı bulunan kimseler, bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar. Üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur. Böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur. Tekellüf yani zorakilik-bitkinlikten kaçınılmak sûretiyle nafile namaz da kılınmalıdır. Mevlid Gecesi namazının muayyen bir şekli yoktur. Mümkünse, kandil gecesi olması sebebiyle tesbih namazı kılınır. Secde ayetleri okunup, secdeler yapılır. Dua edilir.Mevlid Gecesi gündüzünde, bizden dua bekleyen yakınlarımızın kabirleri ziyaret edilmeli: Ruhlarına Kurʹan-ı Kerim okumalı, dua etmeli, onlar için de ALLAH Teâlâʹdan afv ü mağfiret dilemeli, böylelikle ruhları şad edilmelidir. Ayrıca Peygamberimiz (S.A.V.)in, ashabın, tabiinin, diğer büyüklerimizin, akrabalarımızın özellikle analarımızın, babalarımızın... Kısacası bütün Müslümanların ruhlarına Kurʹan-ı Kerim okunmalıdır.Mevlid Gecesi ve gündüzünde fakir fukarayı, yetim ve kimsesizleri görüp gözetmek, ihtiyaç içerisinde kıvranan din kardeşlerimizin yardımlarına koşmak, onlara imkanlar ölçüsünce tasaddukta bulunmak mutlaka yapmamız lâzım gelen bir husustur. Çünkü Cenab-ı Hak:ʹALLAH Teâlâ sana ihsan ettiği gibi sen de başkalarına ihsan et.ʹ (Kasas Sûresi: 77) buyurmaktadır. Ebuʹd-Derda (R.A.)den rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz: ʹFakirleri kollayıp gözetiniz. Çünkü siz aranızdaki fakirler sayesinde (onların duası bereketi ile) rızıklandırılıyor ve ALLAH Teâlâʹdan yardım görüyorsunuz,ʹ (Ebû Davud, Cihad: 70, Tirmizi, Cihad: 24, Nesei, Cihad: 43, A.b.Hanbel, 5/198) buyurdu.

 

4. TÖVBE ETMEK:

Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih ʹEstağfirullahʹ demeliyiz. Diğer kutlu zamanlar gibi Mevlid gecesi de, özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip bağışlanma dileme, kendimizi ve irademizi yenileme zamanıdır. Tövbe, işlediğimiz hatalardan dolayı Yüce Mevlaʹnın huzurunda mahcubiyet ve pişmanlık duyma, günahlara bir daha dönmemek üzere yüz çevirme, hayatımızda yeni ve tertemiz bir sayfa açmaya karar verme demektir. Tövbe, günahla kirlenen ruhumuzu yıkamanın ve yeniden dirilişin ifadesidir.

 

5. MüʹMinlerle helalleşilmeli; 

onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

 

6. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı;

gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

 

7. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli;

iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

 

8. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli

 

MEVLİD KANDİLİNİN ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Mevlid gecesi, Yüce Rabbimizin âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafaʹnın (sas) bir kez daha mevlidi şerifini idrak edeceğiz. Kandiller; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir.Kandiller; öze dönüşün, Yüce Yaratanımıza yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmanın, geçici olanla kalıcı olanı fark etmenin, kalp gözümüzü açıp gönül dünyamızı temizlemenin fırsatı olan, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan kutlu zaman dilimleridir.İşte Mevlid Kandili de insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mevlid, Kandili, bu, akşam, idrak, edilecek., İbadetleri, nelerdir?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı