Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 08:00 Bu haber 1896 kez okundu
 
Muhalifler, İdlibʹde Esed güçlerinin mevzilerini vuruyor
DÜNYA Haberi
Muhalifler, İdlibʹde Esed güçlerinin mevzilerini vuruyor

Askeri muhalifler, Suriyeʹnin İdlib kenti kırsalındaki Neyrab köyüne operasyon başlatmıştı. Muhalifler ve Esed rejiminin askerleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, Esed rejimine ait 5 tank, 2 zırhlı personel taşıyıcı, 2 silahlı pikap, 1 obüs imha edilmişti.

 

ESED REJİMİ MEVZİLERİ İMHA EDİLİYOR

Harekatın başlamasının ardından muhalifler, rejime yönelik saldırılarını aralıksız sürdürüyor. Sosyal medyada yer alan görüntülerde; Esed rejiminin İdlibʹdeki ilerleyişini durdurmak ve Türk gözlem noktalarını korumak isteyen askeri muhaliflerin rejim mevzilerini vurduğu görülüyor.

 

ASTANA ANLAŞMALARI VE SOÇİ MUTABAKATINA UYMADILAR

Suriyeʹnin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlibʹin merkezi 2015ʹte muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.Türkiye, Rusya ve İranʹın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017ʹdeki Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şamʹdaki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 ʹgerginliği azaltma bölgesiʹ oluşturuldu.

 

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilanıyla durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden 3ʹünü Rusyaʹnın hava desteği sayesinde ele geçirdi ve İdlibʹe yoğunlaştı. Rejim güçlerinin Eylül 2018ʹde askeri yığınağına hız vermesi üzerine, Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018ʹde ateşkesi güçlendirmek için Soçiʹde ek mutabakata vardı. Saldırılarına kısa bir süre ara verdikten sonra yeniden başlayan rejim güçleri, Mayıs 2019ʹda bölgeyi tümüyle ele geçirmek için kara operasyonu düzenledi.

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 10 Mayıs 2019ʹda yaptığı açıklamada, rejim unsurlarının İdlibʹin güneyine yönelik artan saldırı ve tacizlerinin 6 Mayısʹtan itibaren kara harekatına dönüştüğüne dikkati çekmişti.Rejim ve destekçileri bu tarihten itibaren, Kefrenbude, Han Şeyhun, Maraatinüman, Serakib gibi büyük ilçelerin yanı sıra İdlibʹin güneyi ve güneydoğusu, Hamaʹnın kuzey ve doğu kırsalı ile Halepʹin güney ve batı kırsalında çok sayıda yerleşimi yoğun topçu ve hava saldırıları neticesinde ele geçirdi.

 

17 Eylül 2018ʹdeki Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlibʹe saldırılarında 1800ʹden fazla sivil can verdi. Ocak 2019ʹdan bu yana göç edenlerin sayısı 1 milyon 942 bini buldu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Muhalifler,, İdlibʹde, Esed, güçlerinin, mevzilerini, vuruyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı