Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 09:50 Bu haber 2070 kez okundu
 
NATOʹnun savaş tatbikatı Dynamic Manta-2020 başladı
NATOʹnun savaş tatbikatı Dynamic Manta-2020, Türkiyeʹnin de güçlü katılımıyla başladı
DÜNYA Haberi
NATOʹnun savaş tatbikatı Dynamic Manta-2020 başladı

İtalya Deniz Kuvvetleriʹnin ev sahipliğinde Sicilya adasının doğu kıyılarında icra edilmeye başlananan tatbikata, Türkiye, İtalya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İspanya, İngiltere, Kanada ve ABDʹnin bulunduğu 9 NATO müttefiki katılıyor.

 

Tatbikatta su üstü platformların komutasını üstlenen ve aynı zamanda NATO Daimi Deniz Görev Grubu - 2 Komutanı olan Tuğamiral Paolo Fantoni, tatbikatın sancak gemisi olan İtalyan firkateyninde düzenlediği basın toplantısında, tatbikatın, müttefiklere ait gemi, denizaltı ve hava unsurlarını deniz altı ve su üstü harbine karşı ortak eğitimde bir araya getirdiğini söyledi.

 

ÇALIŞMA KAPASİTELERİ TEST EDİLİYOR

Fantoni ile beraber basın toplantısına katılan NATO Denizaltı Komutanlığı Komutanı Tuğamiral Andrew Burcher da Akdenizʹde farklı ülkelerden son dönemde çok yoğun denizaltı hareketliliği gözlemlediklerine dikkati çekti.Burcher, bu tatbikatın müttefik denizaltıların birlikte çalışma kapasitelerini test edip anlamak için önemli bir imkan sunduğunu ifade etti.

 

TATBİKATIN BASINA AÇIK BÖLÜMÜ

Tatbikatın basına açık bölümü olan ilk gününün sabahında firkateynler ve denizaltılar, Katanya limanından ayrılarak denize açıldı ve helikopterler eşliğinde ilk ortak egzersizlerini gerçekleştirdi.Gündüz bölümünde İtalyan ITS Carabiniere firkateyninden kalkan SH90 tipi helikopter, TCG Salihreis, Kanadaʹnın HMCS Fredericton firkateyni ile İtalyan ITS Todaro denizaltısının bulunduğu bölgeye sonar batırarak, bölgedeki denizaltı hareketlerini tespit etmeye yönelik manevralarda bulundu.

 

ʹHARBE HAZIRLIK SEVİYEMİZİN YÜKSEK OLDUĞUNU GÖRMEK İSTİYORUZʹ

Tatbikatın ilk bölümünün ardından helikopter pistinde değerlendirmelerde bulunan Tuğamiral Paolo Fantoni, Sicilyaʹnın doğu kıyılarında denizaltılardan gelebilecek tehditlerden kaçınmak, onlara karşı kapasitelerini ölçmek ve de deniz güvenliğini sağlamaya yönelik tatbikat icra ettiklerini dile getirdi.Fantoni, ʹGemi ve denizaltılara ek olarak helikopterlerin ve karada konuşlu uçakların desteğiyle eşgüdümlü biçimde harbe hazırlık seviyemizin yüksek olduğunu görmek istiyoruzʹ dedi.

 

7 TÜRK GEMİSİ TATBİKATA KATILDI

Tatbikata Türkiyeʹnin verdiği desteğe de değinen Fantoni, aralarında TCG Salihreisʹin de olduğu 7 geminin şu anda bu tatbikata katıldığının altını çizerek, ʹAyrıca, üç gün boyunca bizimle olacak olan TCG Gaziantep firkateynin de burada göreceğimiz için memnuniyet duyuyorum. Türk Deniz Kuvvetleri, büyük desteğine ek olarak aynı zamanda bir akaryakıt ikmal gemisi de sağlayacakʹ diye konuştu.

 

TÜRKİYEʹDEN GÜÇLÜ KATILIM

Doğu Akdeniz ve Orta Akdenizʹde milli komuta altında son dönemde görev yapan 10 muharip gemiyle Türkiyeʹnin ulusal hak ve menfaatlerinin olduğu yerlerde Türk sancağını dalgalandıran Türk Deniz Kuvvetleri, NATO tatbikatlarına en fazla destek sağlayan deniz kuvvetleri arasında yer alırken, Dynamic Manta-2020ʹde de varlığını güçlü şekilde hissettiriyor.Türk Deniz Kuvvetleri, tatbikata, Barbaros sınıfı firkateynlerinden TCG Salihreis, Preveze sınıfı denizaltılarından TCG 18 Mart, ve bir de Deniz Karakol Uçağı (P-235) ile yer alacak. Bu unsurlara ek olarak Gabya sınıfı TCG Gaziantep firkateyni de tatbikata kısmi destek verecek. Tatbikat, 6 Martʹta sona erecek.İşte tatbikatın basına açık kısmından bazı kareler:

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: NATOʹnun, savaş, tatbikatı, Dynamic, Manta-2020, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı