Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 23:59 Bu haber 4928 kez okundu
 
Near East Bank müşterilerine en iyi hizmeti vermeye devam ediyor
Near East Bank Kendini Geliştirmeye ve Müşterilerine En İyi Hizmeti Vermeye Devam Ediyor
EKONOMİ Haberi
Near East Bank müşterilerine en iyi hizmeti vermeye devam ediyor

Near East Bank en temel misyonunun sürdürülebilir ekonomiye değer yaratmanın olduğu inancı ile yoluna devam ederken, vizyon sahibi üst yönetim, inovasyon ve teknoloji, kaliteli iş gücü, güçlü marka değeri, uzun vadeye odaklanan hissedar yapısı ile günden güne kendini geliştirmeye devam etmektedir.

 

Near East Bank son sekiz yıl içersinde yaklaşık 9 kat büyüyerek, KKTC’deki tüm bankalar arasında 12. Sıradan 8. Sıraya yükselmiştir. Bu yıllar içerisinde, kurumsal yapısı, gelişen yurt dışı ilişkileri, şube ve ATM sayısındaki artış ve teknolojik gelişmeleri ile birlikte müşterilerine dünya standartlarında en iyi hizmeti vermeye devam ediyor.

Near East Bank bu süre içerisinde kendi bünyesinden 4 tane iştirak şirketi çıkarabilmiştir. Bunlar sırasıyla Near East Investment Ltd., Near East Technology Ltd.,Near East Insurance Ltd. ve Near East Hayat Ltd’dir.

 

KKTC ekonomisi hakkında görüşler sunan Near East Bank Hazine, Muhasebe ve Finansal Kurumlar Grubu Genel Müdür Yardımcısı Dinç Erkman, KKTC ekonomisinin Türk Lirası kullanması sebebiyle Türkiye ekonomisine paralel performans gösterebildiğini belirtti. Faiz oranlarının, ülke enflasyonunu doğrudan etkilediğini dile getirdi. Bu bağlamda KKTC faizlerinin Türkiye ekonomisi ile paralel bir şekilde seyrettiğini, Türk Lirası faiz oranlarındaki değişikliğin hemen hemen aynı zamanda KKTC’ye de yansıdığını söyledi.

 

Ülkemizin tanınmamış bir ülke olmasından dolayı, bankaların yurt dışı kaynak yaratabilme problemlerinin bulunduğunu belirten Erkman, tanınmamış olmamızdan dolayı sektörün büyümesinin ülkedeki para arzının büyümesine endeksli olduğunu söyleyerek, KKTC ekonomisinin, (örneğin üniversiteler, turizm, sanayi, tarım, inşaat vs. gibi sektörlerin) büyüme oranı ile paralel  oranda büyüyeceğini dile getirdi.

 

Erkman, Türkiye’deki ekonomik stabilitenin ülkemize de yansıdığını, bu dönemde jeopolitik konjektürün önem kazandığını, enflasyonun düşüş gösterdiğini, buna bağlı TL faizlerinde de düşüş yaşandığını belirtmiştir. Bu durumun devam etmesi halinde ekonomik büyümenin artacağını ve devalüasyon tehlikesinin düşük olacağına inandığını belirten Erkman, T.C kamu finansmanının düzelmesiyle ekonomik toparlanmanın hızlanacağını dile getirdi.

 

KKTC devlet sektörünün daha etkin ve rekabetçi bir yapıya kavuşturulması ve gereken refomların hızla yapılarak ülkenin kaynaklarının israf edilmesinden kaçınılması gerektiğini belirtmiştir. Özellikle bütçe dengesinin sağlanabilmesi ve buna bağlı vergi reforumunun yapılabilmesi gerekmektedir.

 

Erkman, KKTC Merkez Bankasının uyguladığı kurallar çerçevesinde, Banka sektörünün, eskiye göre oldukça sağlıklı bir yolda ilerlediğini belirterek, parasal sektörün hala mukayeseli olarak çok küçük olduğunu buna rağmen KKTC’de 21 banka olduğunu dile getirdi. Türkiye’den gelen bankaların haliyle çok daha büyük bankalar olduklarını, belirli maliyet avantajını koruduklarını; buna rağmen yerli bankaların ise daha esnek davranıp, daha hızlı kararlar vererek müşterilerine uygun hizmetler sunabildiklerini belirtti. Near East Bank, Aktif Pasif Komitesi piyasayı çok yakından takip edip ihtiyaç halinde süratle gerekli düzenlemeleri yapabilmektedir.

 

Near East Bank Hazine Birimi şu anda  KKTC’de yaşayan tüzel ve gerçek kişilere döviz alım satım, forward, swap, opsiyon, DCD ve benzeri türev ürünleri sunmaktadır. Bunlarla birlikte T.C Hazine Bonosu ve devlet Tahvili ile Euro Bond ürünleri de alınıp satılabilmektedir.

 

Piyasaya getirisi yüksek ürünler sunabildiklerini dile getiren Near East Bank Hazine Birimi Kıdemli Müdürü Celal Trahonlu, mevduat ve swap ürünlerinin bileşiminden oluşan Prestij Hesap ile müşterilerimize yüksek getirili bir ürün sunduklarını ve bu ürünün piyasada çok ciddi volümlere ulaştığını belirtti. Bu ürün gibi daha bir çok türev ürünlerinin de müşterilerimizin risk tercihlerine göre Hazine Birimi tarafından sunulabilindiğini dile getirdi.

 

Trahonlu, Near East Bank Hazine Birimi’nin ticari müşterilerimize ihtiyaç duydukları hedge (riskten korunma) ürünleri sunarak ve gereksiz riskten korunmalarını sağlayan çözümler üretebildiklerine dikkat çekti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Near, East, Bank, müşterilerine, en, iyi, hizmeti, vermeye, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı