Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 00:26 Bu haber 933 kez okundu
 
Oldu bittilere asla izin vermeyeceğiz...
Türkiyeʹden Yunanistan ve Mısırʹa Doğu Akdeniz tepkisi: Oldu bittilere asla izin vermeyeceğiz
TÜRKİYE Haberi
Oldu bittilere asla izin vermeyeceğiz...

Türkiye ile Libya arasında imzalanan ʹDeniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasıʹ anlaşmasına tepki gösteren Mısır ve Yunanistanʹa Türkiyeʹden sert tepki geldi.

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, iki ülke arasındaki anlaşmanın hukuka uygun olduğunu belirterek, ʹİki ülkenin oldubittilere izin vermeyeceği en açık şekilde ortaya konmuştur.ʹ ifadelerini kullandı.

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoyʹun açıklamaları şu şekilde:Libyaʹyla imzalanan anlaşma ile Doğu Akdenizʹde deniz yetki alanlarımızın batıdaki sınırlarının bir bölümü belirlenmiştir. Bu, başta uluslararası hukuk içtihatlarını oluşturan mahkeme kararları olmak üzere, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesiʹnin ilgili maddeleri dahil, uluslararası hukuka uygun olarak imzalanmış bir anlaşmadır.

 

Esasen, tüm taraflar Doğu Akdenizʹde en uzun anakara kıyısına sahip ülke olan Türkiyeʹnin kıyı projeksiyonunun adalarla kesilmeyeceğinin, iki anakara arasındaki ortay hattın ters tarafında kalan adaların karasuları dışında deniz yetki alanı yaratamayacağının ve deniz yetki alanları hesaplaması yapılırken kıyıların uzunluklarının ve yönlerinin hesaba katıldığının farkındadır. Nitekim, Türkiye bu anlaşmayı imzalamadan önce tarafları hakkaniyet çerçevesinde bir uzlaşı için görüşmelere çağırmıştır ve halen de görüşmelere hazırdır. Ancak, Türkiyeʹnin uluslararası hukuka dayalı ve hakkaniyeti temel alan bu yaklaşımı karşısında görüşmelere başlamak yerine sadece tek taraflı adımlar atarak Türkiyeʹyi suçlamak tercihine gidilmiştir. Bu anlayışın altında örneğin Türkiyeʹnin anakarasının karşısında küçük bir ada olan Meisʹe kendi yüzölçümünün 4 bin katı kadar deniz yetki alanı kazandırmaya çalışan maksimalist ve uzlaşmaz Yunan-Rum tezleri yatmaktadır. Bu anlayış, zamanında Mısırʹa 40 bin kilometre kare alan kaybettirmiştir.Libyaʹyla imzalanan son anlaşmayla iki ülkenin oldubittilere izin vermeyeceği en açık şekilde ortaya konmuştur.

 

YUNANİSTAN VE MISIR TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Türkiye ile Libya arasında imzalanan ʹDeniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasıʹ anlaşmasına tepki gösteren Yunanistan, Libyaʹnın Atina Büyükelçisiʹni sınır dışı etmeye hazırlanıyor. Aynı olayla ilgili Yunan Dışişleri, Türk Büyükelçi Burak Özügerginʹi de bakanlığa çağırmıştı. Mısır Dışişleri Bakanlığı ise, Sarajʹın başka ülkelerle anlaşma imzalamasının yasadışı olduğunu savunan açıklamasında muhtıranın ise ʹbağlayıcılığı olmadığıʹ değerlendirmesinde bulundu. Halife Hafter komutasındaki güçlerin bağlı olduğu Temsilciler Meclisi de anlaşmayı kabul etmediklerini duyurdu ve UUHʹyi ʹihanetleʹ suçladı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Oldu, bittilere, asla, izin, vermeyeceğiz...,
Yorumlar
Haber Yazılımı