Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 21:46 Bu haber 2411 kez okundu
 
Organları Ters Yönde Doğan Bebek Sağlığına Kavuştu 
Araklı ilçesine bağlı Yolgören Mahallesiʹnde yaşayan Ayşe Alemdar (34), 27 Ağustosʹta Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Numune Kampüsüʹndeki kadın hastalıkları ve doğum servisinde sezaryenle Fatma Nisa Alemdar bebeği dünyaya getirdi.
SAĞLIK Haberi
Organları Ters Yönde Doğan Bebek Sağlığına Kavuştu 

Araklı ilçesine bağlı Yolgören Mahallesiʹnde yaşayan Ayşe Alemdar (34), 27 Ağustosʹta Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Numune Kampüsüʹndeki kadın hastalıkları ve doğum servisinde sezaryenle Fatma Nisa Alemdar bebeği dünyaya getirdi.

 

Hamilelik sürecinde doktor kontrolleri sırasında bağırsaklarında sorun olduğu tespit edilen bebek, aynı hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.Bebeğin tetkiklerinde kalbinin, midesinin ve dalağının sağda, karaciğerin ise solda yerleşmiş olduğu tespit edildi.Tıp literatüründe ˮsitus inversus totalisˮ olarak adlandırılan organların tamamının ters yerleşimli olmasının bebeğin sağlığını tehdit etmediği ancak ince bağırsak düzeyinde gelişim problemi bulunması ve bağırsak devamlılığının olmamasının hayati risk oluşturduğu belirlendi.Bebek, hastanenin Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Sefa Sağ tarafından üç günlükken ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

 

ˮKIZIM HER ŞEYİ İLE SÜRPRİZ BİR BEBEKˮ

 

Anne Ayşe Alemdar, doktorların, kızının bağırsağındaki sorunun nadir rastlanan bir durum olduğu için hayati risk oluşturduğunu kendilerine anlattıklarını söyledi, ˮÇok zor günler atlattık, aklıma geldikçe duygulanıyorum. Doktorumuz bize tüm riskleri anlattı ama ben hiç ümidimi kaybetmedim. Doktor beye teşekkür ediyorum, bana ümit verdi, ʹKendi çocuklarım gibi ilgileneceğim, öyle yapacağım ameliyatını.ʹ dedi. Dediği gibi de oldu, çok mutluyum, çok sevindim” dedi.

 

ˮİNCE BAĞIRSAK DÜZEYİ GELİŞMEMİŞTİ VE BAĞIRSAĞININ DEVAMI YOKTUˮ

 

Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Sefa Sağ da ters yerleşimli organların çok ciddi sıkıntı yaratmadığını ifade etti.Organların yapılarının farklı olsa da herhangi bir sağlık problemleri olmadığını belirten Sağ, ˮAsıl sıkıntı, bu duruma eşlik eden anomalilerin olması.

 

Bu çocuğumuzdaki anomali de çok ciddi bir anomaliydi. Bebeğin ince bağırsak düzeyi gelişmemiş ve bağırsağının devamı yoktu. Bu durum oldukça nadir görülüyor. Tıp literatüründe ameliyat edilen ve yaşayan vaka sayısı 10 hatta 10ʹdan az. Bundan dolayı çocuğumuz özel bir çocukˮ diye konuştu.Sağ, yaklaşık 1,5 saat süren ameliyatta bebeğin gelişmeyen bağırsağının bazı bölümlerini çıkartmak zorunda kaldıklarını ifade ederek, ˮŞanslı bir bebekti, çok ciddi bir bağırsak kaybı olmadan, sağlam bağırsağı diğer bağırsağa anastomoz ettikˮ dedi.

 

Bebeğin takibinin bir süre yoğun bakımda yapıldığına işaret eden Sağ, tam doz beslemeye geçildikten sonra da sağlıklı şekilde ailesine teslim ettiklerini söyledi. Sağ, organlarının tamamı ayna görüntüsü gibi ters yerde olan bebeğin bundan sonra rutin takiplerinin yapılacağını anlattı.

 

 Yaklaşık 300 bin nüfuslu bir yerde yılda 30 ˮsitus inversus totalisˮ vakası görülebildiğine dikkati çeken Sağ, şunları kaydetti:

 

ˮBunların çoğu fark edilmiyor bile. Çoğu zaman hastaneye geldiklerinde çekildikleri akciğer grafisinde, ultrasonlarda veya ameliyat esnasında tespit ediliyor. Burada önemli olan eşlik eden anomalinin olmayışı. Bu çocuğumuzun şanssızlığı eşlik eden çok nadir bir anomalinin de birlikte olmasıydı. Hem situs inversus totalis hem de jejunoileal atrez birlikteliği çok nadir görülür.10 vakadan daha az ameliyat edilip yaşayan kişi var. Bunlardan bir tanesi de bizim küçük çocuğumuz.ˮ

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Organları, Ters, Yönde, Doğan, Bebek, Sağlığına, Kavuştu ,
Yorumlar
Haber Yazılımı