Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 12:40 Bu haber 770 kez okundu
 
PKKʹlı 2 terörist örgütteki büyük çöküşü anlattı...
Teslim olan PKKʹlı 2 terörist örgütteki büyük çöküşü anlattı: Barış Pınarıʹnda kaçtılar büyük kırılma oluştu
TÜRKİYE Haberi
PKKʹlı 2 terörist örgütteki büyük çöküşü anlattı...

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün ikna çalışmalarıyla, 2015 yılında katıldıkları terör örgütü PKKʹdan kaçarak ailelerine kavuşan teröristler A.K. ile M.K, anlatımlarıyla örgütün içinde bulunduğu durumu ve çirkin yüzünü gözler önüne serdi.

 

4 yıl önce bir arkadaşının yönlendirmesi sonucu sosyal medya aracılığıyla bağlantı kurduğu kişilerce terör örgütünün kamplarına götürüldüğünü söyledi.

 

AA Teslim olan PKKʹlı Örgüt içerisinde erzak konusunda kuryelik yaptığını, kırılan ayağı ve böbrek rahatsızlığı nedeniyle Suriyeʹye gönderilip orada 6 ay tedavi gördüğünü ifade eden A.K, ʹKamplarda ʹözgürlükʹ adı altında köle gibi çalıştırıyorlardı. Biz çalışıyorduk onlar yiyip içiyorlardı. Mesela biz çalışıyorduk onların arabaları vardı, gidip gezip yiyip içiyorlardı. Bu durumdan çok sıkılmıştım.ʹ dedi.

 

Terör örgütünün içinde bulunduğu durumu ve çirkin yüzünü gördükçe kaçmak için sürekli fırsat kolladığını belirten A.K, örgütte kendisi gibi düşünen çok kişinin bulunduğunu dile getirdi.Terörist A.K, son zamanlarda Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği operasyonların örgütte baskı ve paniğe neden olduğunu vurguladı.ʹKaçma fikrini 20 gün birbirimize söyleyemedikʹTerör örgütü PKKʹdan birlikte kaçtığı M.Kʹye bu fikrini, güvenemediği için günlerce söyleyemediğini anlatan A.K, ʹAynı noktada kalıyorduk, kaçma fikrini 20 gün birbirimize söyleyemedik. Meğerse o da aynı şeyi düşünüyormuş. Bağlantılar kurulduktan sonra birlikte geldik.ʹ ifadesini kullandı.

 

Ailelerden, terör örgütlerine karşı çocuklarına sahip çıkmalarını isteyen A.K, şunları kaydetti:ʹBenim gözlemlediğim kadarıyla kaçmak isteyen çok kişi var. Buradan ailelere sesleniyorum; ʹÇocuklarınıza sahip çıkın. Bunlardan uzak tutun.ʹ Ben 5 yıllık hayatımı onlara bıraktım, bıktım artık yaşadıklarımdan. Ondan dolayı kaçıp geldim. Gelmemizi sağlayan Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz. Gerçekten büyük çaba sarf ettiler. Sürekli bizimle bağlantı halindeydiler, bizi sağlam bir yoldan getirmek için ellerinden geleni yaptılar.

 

ʹʹBarış Pınarı Harekatı etkili olduʹ

Suriyeʹdeki Barış Pınarı Harekatıʹnın terör örgütü üzerinde baskı oluşturduğuna dikkati çeken A.K, şöyle devam etti:ʹBarış Pınarı Harekatı olduğu zaman bizleri birim birim sivillerin evlerine dağıttılar. Bizim gittiğimiz evde yanımızda bir bilgisayar vardı. Bu bilgisayarla kaldığımız ailenin internet şifresini aldık. Sosyal medya hesabı kurduk. Buradan ailemize ulaşıp, durumumuzu anlattık. Sonra emniyetteki arkadaşlar bize ulaştı. Geri dönüş sürecimiz böyle başladı. Örgütte internet, telefon yasak, bunları engelliyorlar. Ailelerle iletişim kurmaya izin vermiyorlar.ʹPişmanlığı ilk günden başlamışTeslim olan diğer terörist M.K. ise 18 yaşında kandırılarak terör örgütüne katıldığını, örgüt saflarında yer almadan önce kendisine anlatılanların hiçbirinin gerçek olmadığını çok kısa sürede anladığını söyledi.

 

Dönme isteğini ilk zamanlar ailesine anlatmayı başaramadığını belirten M.K, ʹİlk gittiğim gün bana öyle bir yemek verdiler, öyle bir muamele gördüm ki o an zaten gittiğime çok pişman oldum. Bir hafta sonra 3 kişiyle kaçtık ancak yolu bilmediğimiz için bizi yakaladılar.ʹ diye konuştu.

 

Örgütte çok sıkıntılı günler yaşadığına işaret eden M.K, sözlerini şöyle sürdürdü:ʹGençleri mağarada çalıştırıyorlar. Katırlarla erzak taşıyorlar. Ben kilometrelerce sırtımda un taşıdım. Kaldıramayacağım bir yüktü ama korkudan taşıdım, yapabileceğim bir şey yoktu. Mecburen yapmak zorunda kalıyorsun. Burada söylüyorlar ʹekmek elden su göldenʹ ama öyle değil, bütün söyledikleri yalan.ʹTerör örgütü PKKʹnın çocuklara bile silah verip çatışmaya gönderdiğine dikkati çeken M.K, 16-17 yaşlarındaki birçok çoğunun bu şekilde öldüğünü ifade etti.

 

Terör örgütündeki sözde yöneticilerin, her fırsatta yalanlar söylediğini aktaran M.K, örgütten kaçmaları önlemek için de yakalanmaları durumunda işkence görecekleri yalanını ortaya attıklarını kaydetti.Güvenlik güçlerine teslim olduklarında kendilerine çok iyi davranıldığını, herhangi bir kötü söze ya da işkenceye maruz kalmadıklarını vurgulayan M.K, ʹKaçmak isteyen varsa gelsin, kendisini oradan kurtarsın.ʹ çağrısında bulundu.

 

'Anneleri görseler, gelip teslim olurlarʹ,

M.K, Diyarbakırʹda HDP İl Başkanlığı binası önünde terör örgütü tarafından kaçırılan çocuklarının dönmesi için annelerin oturma eylemi yaptığını duyunca çok etkilendiğini dile getirdi.Bu eylemin çocukların dönmesi için çok önemli olduğunun altını çizen M.K, şöyle devam etti:ʹDiyarbakırʹdaki annelerin eylemi beni çok etkiledi, ʹailem şimdi perişan olmuşturʹ, ʹbenim ailem de şimdi böyledirʹ dedim. Sonuçta iyi olsan da kötü olsan da onların çocuğusun, hep ciğerlerisin. Bu annelerin dağdaki çocukları eğer imkanları olmuşsa, televizyondan ailelerini görmüşlerse onlar da gelecektir. Onlar da teslim olurlar.

 

ʹʹBarış Pınarı Harekatı örgütte büyük kırılma oluşturduʹM.K, Suriyeʹde bulunduğu esnada Barış Pınarı Harekatıʹnın başladığına değinerek, şöyle dedi:ʹBu harekat başlamadan önce orada konuşuyorlardı. ʹBiz Suriyeʹde Türkleri bitireceğiz, devleti Suriyeʹde bitireceğizʹ diyorlardı. Ama hiç öyle olmadı, devlet birçok yeri aldı. Bunların yalan söylediğini herkes gördü. Örgüt orada ölümlerden başka hiçbir şey kazanmadı. Barış Pınarı Harekatı esnasında birçoğu arka cepheye kaçtı, örgütte büyük bir kırılma oluştu.ʹ

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: PKKʹlı, 2, terörist, örgütteki, büyük, çöküşü, anlattı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı