Haber Detayı
17 Eylül 2020 - Perşembe 07:19 Bu haber 868 kez okundu
 
Rus Mahkemesi 7 Kırım Tatarı genç için bir skandala imza attı
Skandal bir karara imza atan Rus mahkemesi, sözde terör örgütü üyeliğinden 8 Kırım Tatarı gençten 7’sine ceza yağdırdı.
POLİS Haberi
Rus Mahkemesi 7 Kırım Tatarı genç için bir skandala imza attı

Rusya işgal ettiği Kırım’da Müslümanlara zulüm etmeye devam ediyor. Tüm dünyanın yakından izlediği 8 Kırım Tatar’ının yargılanmasından karar çıktı.

 

Rusya’nın Guantanomosu olarak bilinen mahkemeden beklendiği üzere adaletli bir karar çıkmadı. Skandal bir karara imza atan mahkeme, sözde terör örgütü üyeliğinden 8 Kırım Tatarı gençten 7’sine ceza yağdırdı.

 

Mahkeme Marlene Asanov’a 19 yıl, Memet Belyalov’a 18 yıl, Timur Ibrahimov’a 17 yıl, Seyran Saliev’e 16 yıl,  Server Mustafayev’e 14 yıl hapis, Server Zekiryayev ve Edem Smailov’a  ise 13’er  yıl hapis cezası verdi. Beklenmedik bir şekilde Ernes Ametov‘a bir ceza verilmedi.

Annesinin boynu bükük kaldı

Oğlu ve arkadaşlarının serbest bırakılması için tek başına eylem başlatan Server Mustafayev’in annesi Venera Mustafayeva acı haberle yıkıldı. Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ise karara sert tepki gösterdi. “Rusya bu kardeşlerimize suçlu oldukları için, terörist oldukları için ya da başka bir kabahatleri olduğu için hapse mahkum etmedi. Tek kabahatleri Kırım Tatarı olmaları ve Rusya işgalini kabul etmemeleri işgale razı olmamaları” diyen Zafer Karatay, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle Rusya bu şekilde hiçbir suçu olmayan kardeşlerimize çok ağır cezalar vererek Kırım Tatarlarının gözünü korkutmaya çalışıyor. Onları işgale razı etmeye çalışıyor. Sovyet Rusya 51 sene önce Taşkent’te, Özbekistan’da Kırım Tatarları’nın sürgün edildiği yerlerde de Kırım’a dönmek isteyen Kırım Tatarları’nı sindirmek İçin toplu yargılamalar yapmıştı O kahramanlarımızın çoğu hala yaşıyorlar ve demir perdeyi yıkarak Vatan Kırıma döndüler. Onlar vatan Kırım’a dönmeyi başardılar. Sovyet Rusya tarihe karıştı. İnşallah emperyalist totaliter Putin rejimi de tarihe karışacak ve Kırım özgür olacak. Bu kardeşlerimiz de Özgür Kırım’da özgürce çocuklarıyla birlikte yaşayacak. Buna bütün Kırım Türkleri yürekten inanıyor ve mücadeleleri bunun için.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rus, Mahkemesi, 7, Kırım, Tatarı, genç, için, bir, skandala, imza, attı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı