Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 08:54 Bu haber 923 kez okundu
 
Rusyaʹnın İdlibʹe düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 26ʹya yükseldi
DÜNYA Haberi
Rusyaʹnın İdlibʹe düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 26ʹya yükseldi

Suriyeʹnin İdlib ilinde ilan edilen ateşkese rağmen Esed rejimi, İran destekli terörist gruplar ve Rusyaʹnın saldırıları devam ediyor.

 

Muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, Rus savaş uçakları, sabah saatlerinden itibaren İdlibʹin Bara, Bsida ve Masaran köyü ile Halepʹin batı kırsalındaki Kefer Dael, Mansura, Kefer Teal, İrhab, Takad, Şamiko, İndomi, Cidraya, Kefer Naha, Termanin ve Kefer Nuran köylerine hava saldırıları yaptı. 

 

26 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarına göre, İdlibʹin Bara köyünde 2, Halepʹin batı kırsalındaki Kefer Teal köyünde bir aileden 6ʹsı çocuk toplam 9, Takadʹde 1, Cidrayaʹde 2, Termaninʹde 1, Kefer Nahaʹda 2, İrhabʹde 1, Kefer Nuranʹda da 8 olmak üzere 26 sivil hayatını kaybetti.

 

ÖLÜ SAYISININ ARTMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Sivil Savunma ekipleri arama kurtarma çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da yangınlara müdahale etti. Saldırılar devam ettiği için ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

 

TÜRKİYE SINIRINA GÖÇ EDENLERİN SAYISI 31 BİN 500ʹE YÜKSELDİ

Bu arada, Esed ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri ile Rusyaʹnın saldırılarından kaçan sivillerin, Halep ilinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesiʹnde kalan kırsal kesiminden Türkiye sınırı hattı yakınlarına göçü sürüyor. Suriye Müdahale Koordinatörlüğüne göre, Suriyeʹnin İdlib ilinde ilan edilen ateşkese rağmen 12 Ocakʹtan bu yana 76 sivil hayatını kaybetti, 31 bin 500 kişi yerinden oldu. 

 

ATEŞKESE RAĞMEN SALDIRILAR SÜRÜYOR

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriyeʹnin İdlib bölgesinde 9 Ocakʹta saat 14.00ʹten itibaren ateşkes uygulamasının başladığını ileri sürmüştü. Ancak rejim ve İran destekli terörist gruplar kara saldırılarına devam etmişti.Türkiye Milli Savunma Bakanlığı ise İstanbulʹda 8 Ocakʹta düzenlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirvesinde, Libya ve İdlibʹde ateşkes ilan edilmesi kararı alındığını ve taraflara bu yönde çağrı yapıldığını, 12 Ocakʹta 00.01ʹden itibaren ateşkes uygulamasının başladığını açıklamıştı.

 

ASTANA ANLAŞMALARI VE SOÇİ MUTABAKATINA UYMADILAR

Suriyeʹnin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlibʹin merkezi, 2015ʹte muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.Türkiye, Rusya ve İranʹın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017ʹdeki Astana toplantısında, İdlib ili ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şamʹdaki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 ʹgerginliği azaltma bölgesiʹ oluşturuldu.Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilan edilerek durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden İdlib hariç kalanları Rusyaʹnın hava desteği sayesinde ele geçirdi.

 

Saldırılardan kaçan yüz binlerce sivil, kuzeyde Türkiye sınırına yakın kesimlere göç etti.Rusyaʹnın, Türkiyeʹyle 17 Eylül 2018ʹde vardığı Soçi mutabakatından bir süre sonra da saldırılar devam etti. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesiʹni hedef alan Rusya, rejim ve İran destekli teröristler, yalnızca 2019 başından bu yana Türkiye sınırı yakınlarına, yaklaşık 1 milyon 300 bin sivilin göç etmesine sebep oldu. Bombardımanlarda bin 600ʹden fazla sivil can verdi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Rusyaʹnın, İdlibʹe, düzenlediği, saldırılarda, ölenlerin, sayısı, 26ʹya, yükseldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı