Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 07:48 Bu haber 1708 kez okundu
 
ŞOK Ayrıntı...! Kazada Boeingʹin hatası örtbas edildi...
THYʹnin Hollandaʹdaki uçak kazasında Boeingʹin hatası örtbas edildi
TÜRKİYE Haberi
ŞOK Ayrıntı...! Kazada Boeingʹin hatası örtbas edildi...

New York Times gazetesi, 2009ʹda Hollandaʹda düşen Türk Hava Yollarıʹna ait 737-800 tipi Boeing uçağına ilişkin, sorumluluğun uçak firması ve ABDʹli federal güvenlik yetkililerinin baskısı üzerine pilotlara yüklendiğini ancak kazanın, firmanın ʹriskli tasarım seçimleri ve hatalı güvenlik değerlendirmeleriʹnden kaynaklandığını yazdı.

 

New York Timesʹın ulaştığı belgelere ve yapılan mülakatlara dayandırılan haberde, Hollandalı yetkililer, Boeing ve ABDʹli federal güvenlik yetkililerinin itirazlarının ardından hazırladıkları raporda, uçak firmasına yönelik eleştirilerden kaçındı.

 

9 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Haberde ayrıca 2009ʹda düşen THY uçağı ile Boeing 737 Max tipi uçaklarla Endonezya ve Etiyopyaʹda yaşanan kazalar arasında paralellikler olduğu belirtildi. Boeing 737-800 tipi THY İstanbul-Amsterdam seferini yapan yolcu uçağı, 2009ʹda Schiphol Havaalanıʹna iniş yaparken tarlaya düşmüş, kazada 9 kişi hayatını kaybetmişti.

 

ENDONEZYA VE ETİYOPYA KAZALARIYLA BENZERLİK

Endonezyaʹda Lion Hava Yollarına ait ʹJT 610ʹ sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018ʹde, Cakartaʹdan Sumatra Adasıʹndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra denize düşmüştü. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti. Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı da 10 Mart 2019ʹda Addis Ababaʹdan Kenyaʹnın başkenti Nairobiʹye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: (Haberler) - Haberler Editör:
Etiketler: ŞOK, Ayrıntı...!, Kazada, Boeingʹin, hatası, örtbas, edildi...,
Yorumlar
Haber Yazılımı