Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 20:54 Bu haber 2292 kez okundu
 
Sokağa çıkma yasağı yarın akşam başlıyor
Bakanlar Kurulu, koronavirüs salgınına karşı yarın geceden başlamak üzere 21.00-06.00 arasında tam sokağa çıkma yasağı kararı aldı.
KIBRIS Haberi
Sokağa çıkma yasağı yarın akşam başlıyor

Bakanlar Kurulu, koronavirüs salgınına karşı yarın geceden başlamak üzere 21.00-06.00 arasında tam sokağa çıkma yasağının yanında yeni kararlar aldı.

 

Bakanlar Kurulu, koronavirüs gündemiyle yaptığı bugünkü olağanüstü toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Kurul Sözcüsü Kudret Özersay alınan kararları açıkladı.

 

Bakanalar Kurulu gerçekleştirdiği toplantıda yeni kararlar aldı.


Alınan tedbirleri Bakanlar Kurulu sözcüsü Kudret Özersay duyurdu.

 

Buna göre, ülke genelinde akşam saat 21.00’den sabah saat 06.00’ya kadar tam sokağa çıkma yasağı uygulamaya konuluyor.
Süpermarketler ise artık akşam 20.00’de kapanacak.

 

Bunun yanısıra Belediyeler, hijyen ve mesafe kurallarına uymayan süpermarketleri kapatma konusunda yetkilendirildi.

 

Özersay, Başbakanlık Afet ve acil durum koordinasyon kurulu toplantısında alınan kararları da açıkladı.


Alınan kararlara göre, ülkedeki gerek hijyen gerekse maske eldiven ve dezenfekte maddeleri stoğu tek bir merkezde toplanacak.

 

Karantina uygulaması çerçevesinde 9 merkezde misafir edilen 897 kişiye ek olarak 1 ve 4 Nisan tarihlerinde İstanbul ve Ankara’dan Ercan’a gerçekleştirilecek charter seferleri ile ülkeye gelecek yolcuların kalacakları yerler konusunda çalışma yapıldı.


Yardım paketlerinin dağıtımının daha adil olabilmesi için bundan böyle bir merkezi liste oluşturulacak.

 

Bakan Özersay, Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar ve vaka sayılarına ilişkin bilgi verirken de bugüne kadar Birleşik Krallık’ta Koronavirüs’ten dolayı hayatını kaybeden 19 Kıbrıslı Türk bulunduğunu söyledi.

 

Özersay, açıklamalarında KKTC’deki vaka sayısına ilişkin de detaylı bilgi verdi.


Özersay, toplam 69 vaka içerinde 1 Alman vatandaşının hayatını kaybettiğini, bunun yanı sıra 1 Alman ve 2 KKTC vatandaşının yoğun bakımda olduğunu söyledi.

 

KKTC vatandaşı olan 40 yaşındaki ve 53 yaşındaki hastaların hastaneye geç gelme ve kronik başka hastalıklarından dolayı durumlarının ağır olduğunu ifade eden Özersay, belirli semptomlara sahip olanların en kısa zamanda sağlık merkezlerine başvurmasını istedi.

 

Sağlık Bakanlığının bünyesinde bulundurduğu 8 kişilik temaslı takip ekibinin çalışmalarını dikkatle sürdürdüğünü belirten Özersay, herkese test yapılmasının bilimsel olmadığını söyledi.

 

Şu an karantinada bulunan kişilerin 14 gün sonunda yeniden teste tabi tutulacaklarını belirten Özersay, bu kişilerin evlerinde bir hafta daha kendilerini izole etmesi gerekeceğini kaydetti.

 

Basında, Hükümetin bir özel hastane ile çok yüksek rakamlara anlaştığı iddialarına da açıklık getiren Özersay, ifade edilen rakamların gerçeği yansıtmadığını, gerçekleştirilen anlaşmanın hizmet alımı olduğunu kaydetti.

 

Kudret Özersay, Koronavirüs krizinin tüm dünyanın sorunu olduğunu ancak, KKTC’de bunun vatandaşların da katkısı ile sağlıklı bir şekilde yönetildiğini söyledi.

 

Özersay, şu an itibarıyla ülkede herhangi bir cihaz veya yatak kapasitesi sıkıntısı bulunmadığını ancak çalışmaların tedbirli bir şekilde sürdürüldüğünü de ifade etti.

 

Herkesin sorumluluğunun bilincinde olması halinde kimsenin canının yanmayacağı uyarısında da bulunan Özersay, ihlal durumunda Anayasada hem hapis hem de para cezasının bulunduğunu hatırlattı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sokağa, çıkma, yasağı, yarın, akşam, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı