Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 15:12 Bu haber 2872 kez okundu
 
SON DAKİKA...Cumhurbaşkanlığı seçimi 11 Ekim’e ertelendi
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun 11 Ekim’de, ikinci tur olursa onun da 18 Ekim’de gerçekleşmesine oy birliği ile karar verildi.
KIBRIS Haberi
SON DAKİKA...Cumhurbaşkanlığı seçimi 11 Ekim’e ertelendi

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun 11 Ekim’de, ikinci tur olursa onun da 18 Ekim’de gerçekleşmesine oy birliği ile karar verdi.

 

Hukuk, Siyasi İşler Ve Dışilişkiler Komitesi, Yüksek Seçim Kurulu’nun 26 Nisan olarak açıkladığı Cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesi gündemiyle toplandı. Karar önerisini görüşen Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi ilk tur için 11 Ekim, eğer olursa ikinci tur için de belirlenen 18 Ekim tarihleri oy birliği ile kabul etti.

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, seçim tarihine kadar görevine devam edecek.

 

Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nin kararı Genel Kurul’da milletvekillerinin onayına sunulacak.

 

41 evet, 2 ret oyuyla karar oy çokluğu ile kabul edildi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 26 Nisan’da yapılacağını duyurduğu Cumhurbaşkanlığı seçimi 11 Ekim’e ertelendi. Eğer ikinci tur olacaksa seçim 18 Ekim’de yapılacak. Cumhurbaşkanı yeniden seçilinceye kadar Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı görevine devam edecek.

 

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin Cumhurbaşkanlığı seçimin ertelenmesine yönelik oy birliği aldığı kadar Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekillerinin onayına sunuldu.

 

41 evet, 2 ret oyuyla karar oy çokluğu ile kabul edildi. Ret oyları Yeniden Doğuş Partisi’nden geldi.

 

Oylamaya geçilmeden önce Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu konuşma yaptı, daha sonra Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, siyasi parti başkanları ve temsilcileri de söz aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SON, DAKİKA...Cumhurbaşkanlığı, seçimi, 11, Ekim’e, ertelendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı