Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 00:26 Bu haber 1041 kez okundu
 
Sovyetlerin son liderinden ABD ve Rusyaʹya çağrı
Sovyetlerin son liderinden ABD ve Rusyaʹya çağrı: Yeni bir Soğuk Savaşʹın başlamasına izin vermeyin
DÜNYA Haberi
Sovyetlerin son liderinden ABD ve Rusyaʹya çağrı

Sovyetler Birliğiʹnin son lideri Mihail Gorbaçov, dünyanın ülkeler arası çok kutuplu rekabetin olduğu yeni bir döneme girmesine izin verilmemesi gerektiğini söyleyerek, ʹABD ve Rusya sonradan sıcak evreye geçip tüm modern medeniyetin yıkımına yol açabilecek yeni bir Soğuk Savaşʹın başlamasına izin vermemeliʹ çağrısında bulundu.

 

ʹBunların dünya genelinde konuşulmaya başlaması güzel. İnsanlar tepki veriyor ve en önemlisi de bu. Konuşmacılar ve politikacılar, insanlar buna izin verilmemesi gerektiğini anlıyorʹ diyen Gorbaçov, şu vurguyu yaptı: ʹYeni bir Soğuk Savaş başlarsa, mutlaka sıcak savaşa dönüşür ve böyle bir şey, tüm medeniyetimizin yıkımı olur. Buna izin verilmemeli.ʹ

 

1987 ANLAŞMASINI HATIRLATTI

CNNʹe konuşan Gorbaçov, Moskova ve Washingtonʹa yeni bir Soğuk Savaşʹın başlamasına izin vermemek için ellerinden geleni yapma çağrısında bulunan Gorbaçov, 1987ʹde dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile imzaladığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasıʹnın (INF) feshine de değindi.Silahların kontrolünü amaçlayan bu tür anlaşmaların yeniden yapılabileceğinden umutlu olduğunu dile getiren son Sovyet lideri, bu tür anlaşmaların gerçek hedefinin nükleer silahlardan vazgeçmek olduğu için silah kontrolünden vazgeçmenin büyük bir hata olacağını belirtti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Sovyetlerin, son, liderinden, ABD, ve, Rusyaʹya, çağrı,
Yorumlar
Haber Yazılımı