Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 15:41 Bu haber 859 kez okundu
 
Tacikistan'da Cezaevinde İsyan Çıktı
Tacikistan’ın başkenti Duşanbe yakınlarındaki cezaevinde çıkan isyanda 3 gardiyan ve 29 mahkûm yaşamını yitirdi.
DÜNYA Haberi
Tacikistan'da Cezaevinde İsyan Çıktı

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe yakınlarındaki cezaevinde çıkan isyanda 3 gardiyan ve 29 mahkûm yaşamını yitirdi.

 

Tacikistan Adliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, başkent Duşanbe’nin 15 kilometre doğusunda bulunan Vahdat Cezaevi'nde dün gece çıkan isyan, Suriye'de terör örgütü DEAŞ saflarında öldürülen eski Tacik komutan Halim Gulmuradov’un oğlu BehruzGulmurad ile diğer mahkumlar Fahreddin Gulov, MahmadulloŞaripov ve RuhullaHasanov tarafından organize edilen isyanda 3 gardiyan ve 29 mahkûm öldü.

 

Açıklamada, terör örgütü DEAŞ mensubu olan söz konusu mahkumların, isyan sırasında 3 gardiyanı ve 5 mahkûmu öldürdüğü, bazı mahkumları yaraladığı ve örgüte mensup 8 mahkûmu serbest bıraktığı belirtildi. Cezaevi sağlık ocağını da ateşe veren isyancıların birkaç gardiyan ve mahkûmu rehin alarak kaçmaya çalıştığı vurgulanan açıklamada, emniyet güçleri tarafından düzenlenen operasyonda 24 mahkûmun öldürüldüğü, 35'inin yakalandığı ifade edildi.

 

Rehinelerin kurtarıldığı vurgulanan açıklamada, cezaevindeki durumun kontrol altına alındığı ve Cumhuriyet Başsavcılığının isyanla ilgili soruşturma başlattığı kaydedildi.

 

Uzmanlar, ülkedeki cezaevlerinde mahkumlar arasında aşırıcılığın hızla yayıldığını dile getiriyor.

 

Geçen kasım ayında Tacikistan’ın kuzeyindeki Hocand Cezaevi'nde çıkan isyanda 2 gardiyan ve 25 mahkûm hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tacikistan'da, Cezaevinde, İsyan, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı