Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 10:08 Bu haber 529 kez okundu
 
Tatar: Ancak bizimle konuşarak meseleyi çözebilirler...
Deniz altından borularla Türkiye’den gelen suyun tarım amaçlı kullanılacağını ifade eden Başbakan Tatar, elektrikte de enterkonnekte sistemin kurulacağını kaydetti.
KIBRIS Haberi
Tatar: Ancak bizimle konuşarak meseleyi çözebilirler...

Başbakan Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ekonomik anlamda güçlendirmek için çalıştıklarını belirterek, hedeflerinin ülkeyi bir cazibe merkezi haline getirmek olduğunu söyledi.

 

Deniz altından borularla Türkiye’den gelen suyun tarım amaçlı da kullanılacağını ifade eden Başbakan Tatar, elektrikte de enterkonnekte sistemin kurulacağını kaydetti.

 

Başbakan Tatar, Kapalı Maraş’ın açılarak ülke turizmine kazandırılmasını planladıklarını da vurguladı.

 

Başbakan Ersin Tatar, TRT Haber’in canlı yayına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı…

 

Başbakan Tatar, Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Joseph Borell’in Doğu Akdeniz ile ilgili açıklamasına yönelik bir soruya karşılık, bunun beklenen bir açıklama olduğunu belirterek, konuyu çözmenin doğru yolunun Kıbrıslı Türkler ve KKTC hükümeti ile görüşmek olduğunu vurguladı.

 

Tatar “Kıbrıs’ın gerçeklerine bakıldığında Kıbrıs’ta iki devlet var. Güney’de Rumlar, Kuzey’de KKTC Devleti. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti Güney Kıbrıs’ı tanımıyor, muhatap da kabul etmiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin en yetkili ağızlarından Kıbrıs’ın muhatabının Kıbrıslı Türkler olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla ancak bizimle konuşarak meseleyi çözebilirler” diye konuştu.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin konuya ilişkin açıklamasını doğru bulduğunu da ifade eden Tatar, “Bir oyun içerisindeler. Gerçekleri göz ardı ediyorlar halbuki gerçekler Kıbrıs’ta iki ayrı idarenin olduğu ve Kuzey’de KKTC devleti olduğu gerçeğinin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir’ değerlendirmesinde bulundu.

 

Hükümetin aldığı kararlar, yaptığı düzenlemeler ve kurum-kuruluşların bu düzenlemeleri yapabilmeleri ve halkın uyumu ile son derece başarılı bir pandemi süreci geçirildiğini ifade eden Başbakan Tatar, bütün bunların KKTC devletinin kurum ve kuruluşları ile güçlenmekte olduğunu gösterdiğini söyledi.

 

Tatar, Güney Kıbrıs’ta yaşayan Rum halkının ve Avrupa Birliği’nin de bunu kabul etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tatar:, Ancak, bizimle, konuşarak, meseleyi, çözebilirler...,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı