Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 08:17 Bu haber 1266 kez okundu
 
Trump hakkındaki azil raporunu açıkladı
ABD Temsilciler Meclisi, Trump hakkındaki azil raporunu açıkladı
DÜNYA Haberi
Trump hakkındaki azil raporunu açıkladı

Çoğunluğu Demokratlardan oluşan ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump hakkında azil soruşturmasının raporunu yayınladı. Raporda, ʹTrump, kişisel ve siyasi çıkarları için ABD başkanlığı makamını, siyasi rakibi Joe Bidenʹa soruşturma açılması için Ukraynaʹya baskı yapmak için kullandıʹ ifadeleri yer aldı. Raporda bir başka suçlama da Trumpʹın azil soruşturması kapsamında tanıklara ifade vermeleri için gönderilen celpleri görmezden gelmelerini istemesi üzerine yöneltildi.

 

ʹTANIKLARI KORKUTMA TEŞEBBÜSÜNDE BULUNDUʹ

Trumpʹın azil soruşturmasını engellemekle suçlandığı raporda, ʹBaşkan Trump ifade vermesi gereken tanıklara gözdağı vererek korkutma teşebbüsünde bulunmuştur. Bu, federal bir suçtur. ABD tarihinde hiçbir başkan, yetkililere Meclisʹe ifade vermeme yönünde talimat vermediʹ denildi.

 

İKTİDARI KÖTÜYE KULLANDI

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, ʹAzil soruşturması, Trumpʹın iktidarı kötüye kullandığına dair çok fazla kanıt ortaya koyduʹ açıklamasında bulundu.İstihbarat Komisyonuʹnun raporundan öne çıkanlar şöyle:ʹBaşkan Trumpʹın, siyasi rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açıldığının açıklanması için Ukraynaʹya baskı yapmak amacıyla makamını kullandığına ilişkin net bulgular var.

 

ʹAZİL SORUŞTURMASINI ENGELLEDİʹ

ʹBaşkan Ukraynaʹya yardımı, seçim kampanyasına yarar sağlayacak soruşturmaların açıklanması şartına bağladı. Tanıklara celpleri görmezden gelmeleri talimatı vererek azil soruşturmasını engelledi.ʹAsli delilleri reddederek Kongreʹye engel olan Başkan Richard Nixon bile, Kongreʹnin azil soruşturması yürütmesini kabul etmişti. ABD tarihinde Trump hariç hiçbir Başkan, yetkililere Kongreʹye ifade vermeme yönünde talimat vermedi.ʹKongreʹye ifade veren isimleri korkutmak ve korkutmaya çalışmak federal bir suçtur. Bu yasa federal yetkililer de dahil olmak üzere tüm vatandaşlar için geçerlidir. Bu kanunun ihlali halinde 20 yıla kadar hapis cezası verilebilir.ʹ

 

NE OLMUŞTU?

Eylül ayında basına sızan ve 25 Temmuzʹda yaptıkları telefon görüşmesinde Trumpʹın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiyʹe, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABDʹnin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, 24 Eylülʹde ʹABDʹnin ulusal güvenliğine zarar verdiğiʹ ve ʹBaşkanlık yeminine ihanet ettiğiʹ gerekçesiyle Trumpʹa yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.Beyaz Saray ise 25 Eylülʹde Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü yayımlamış, Ukraynaʹya yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu.Temsilciler Meclisi, 31 Ekimʹde yapılan oylama ile azil soruşturmasının usullerini oylamış ve kamuya açık oturumların yapılmasını kararlaştırmıştı. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesiʹndeki kamuya açık oturumlar 13-21 Kasımʹda yapılmıştı.Trump, ilk günden bu yana azil soruşturmasını, ʹRusya soruşturmasında umduklarını bulamayan Demokratlarʹın bir cadı avıʹ olarak nitelendirerek, suçsuz olduğunu savunuyor.

Kaynak: (Haberler) - Haberler Editör:
Etiketler: Trump, hakkındaki, azil, raporunu, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı