Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 11:31 Bu haber 2040 kez okundu
 
Trumpʹtan rest: bu yardımları o zaman Netanyahu ödesin
DÜNYA Haberi
Trumpʹtan rest: bu yardımları o zaman Netanyahu ödesin

ABDʹli yetkililerin, Başkan Donald Trumpʹtan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için önemli olduğunu ileri sürerek, Filistin güvenlik güçlerine yardımları serbest bırakmasını talep ettiği, Trumpʹın ise ʹMadem Netanyahu için çok önemli bu yardımlar, o zaman Netanyahu ödesin.ʹ diyerek bu talebi reddettiği ortaya çıktı.

 

Amerikan Axios haber sitesi, ABD Dışişleri Bakanlığının, 6 ay önce Filistinʹe yapılması gereken 12 milyon dolarlık yardımın kesilmediğini ancak yardımların Filistin yönetimine de aktarılmadığını tespit ettiğini yazdı.

 

Dışişleriʹnin bu durumu, İsrailʹin Washington Büyükelçisi Ron Dermer ve diğer İsrailli yetkililerin, bu yardımların İsrail ile yakın çalışan Batı Şeriaʹdaki Filistin güvenlik güçlerine sağlanmasını talep etmesi ile fark ettiği kaydedildi.Bu yardımların verilmesinin Netanyahu için önemli olduğunu belirten İsrailli yetkililere ise Dışişleri Bakanlığının, bunun kararının Trumpʹın elinde olduğunu aktardığı ortaya çıktı.

 

BEYAZ SARAYʹDA NETANYAHU KULİSİ

Axiosʹun, ABDʹli yetkililere dayandırdığı haberinde, Beyaz Saray üst düzey yetkililerinin, Trumpʹa söz konusu 12 milyon doların Netanyahu için oldukça önemli olduğunu ve bu yardımların Filistin yönetimine verilmesini talep ettiği belirtildi.Yetkililer, bu konuda ikna olmadığını aktardıkları Trumpʹın, ʹMadem Netanyahu için çok önemli bu yardımlar o zaman Netanyahu ödesin.ʹ ifadesini kullandığını dile getirdi.

 

YARDIMLARIN KESİLMESİNDE NETANYAHUʹNUN ROLÜ BÜYÜK

Trump yönetimi iki yıldır Filistinʹe yapılan yardımları peyderpey askıya almıştı. Binyamin Netanyahuʹnun, bu yardımların kesilmesinde önemli rol oynadığı biliniyor.Netanyahu yönetimi, Trump yönetiminden, Birleşmiş Milletler Yakın Doğudaki Filistinli Mülteciler için Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) kapsamındaki yardımları kesmesini talep etmişti.

 

Netanyahu ayrıca Trump yönetiminden Filistin güvenlik güçlerine sağlanan yardımları kesmesini istemişti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Trumpʹtan, rest:, bu, yardımları, o, zaman, Netanyahu, ödesin,
Yorumlar
Haber Yazılımı