Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 16:22 Bu haber 1590 kez okundu
 
Trump'tan tehdit tweeti öncesi ʹmüttefikimiz Türkiyeʹ retweeti şaşırttı
Trump Twitter hesabından Türkiye ile ilgili son dakika paylaşımında bulundu.
DÜNYA Haberi
Trump'tan tehdit tweeti öncesi ʹmüttefikimiz Türkiyeʹ retweeti şaşırttı

Trump Twitter hesabından Türkiye ile ilgili son dakika paylaşımında bulundu. ABD Başkanı Donald Trump, Orta Doğu Uzmanı Michael Doranʹın ʹObama döneminde Kürtlerle değil, müttefikimiz Türkiye Cumhuriyetiʹnin can düşmanı olan PKK ile iş tuttuk. Bu politikayla Türk-PKK savaşının tohumlarını ekiyor, aynı zamanda Türkiyeʹyi Rusyaʹnın kollarına atıyordukʹ paylaşımını kendi Twitter hesabından paylaştı.

 

ABD Başkanı Donald Trumpʹın dün attığı ʹDaha önce de güçlü bir şekilde ifade ettiğim gibi, Türkiye benim harika ve emsalsiz mantığım çerçevesinde sınırı aştığını düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiyeʹnin ekonomisini tamamen yok ederim, daha önce yaptımʹ tweeti tepki çekti.

 

Trumpʹın tweetine Türkiyeʹde birçok siyasi parti ve sanat dünyasından eleştiri geldi, gelmeye de devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, eski Başkan Barack Obama döneminde ABDʹnin Suriyeʹdeki Kürtlerle değil, PKK ile iş tuttuğu yönündeki bir içeriği, Twitter hesabından paylaştı.

 

ORTADOĞU UZMANINI RETWEETLEDİ

Trump, Twitter hesabında, Hudson Enstitüsü Kıdemli Orta Doğu Uzmanlarından Michael Doranʹın ABDʹnin Suriye kararına destek veren paylaşımlarına yer verdi. Görevdeki ilk yılında 2 bin 548 tweet atan Donald Trump, dünyada Twitterʹı en sık ve etkin olarak kullanan liderler arasında.

 

Tweet attığı kadar beğendiği yorumları da resmi hesabı üzerinden paylaşmayı seviyor. O tweetlerden biri de düşünce kuruluşu Hudson Enstitüsüʹnün kıdemli üyesi, Ortadoğu ve uluslararası politikaları konusunda uzman bir isim olan Michael Scott Doranʹa ait.

 

OBAMAʹYI SUÇLAMIŞTI

Donald Trump, Dorianʹın yaptığı ʹObama döneminde Kürtlerle değil, müttefikimiz Türkiye Cumhuriyetiʹnin can düşmanı olan PKK ile iş tuttuk. Bu politikayla Türk-PKK savaşının tohumlarını ekiyor, aynı zamanda Türkiyeʹyi Rusyaʹnın kollarına atıyorduk.ʹ paylaşımını retweet etti.Trump, Dorianʹın Ocak 2018ʹde Washingtonʹda katıldığı bir panelde, Anadolu Ajansının (AA) çektiği videoyu kullanarak, ʹSuriyeʹnin kuzeyinde gördüklerinize şaşırıyor musunuz? Ben şaşırmıyorum. Ocak 2018ʹde Obamaʹnın bizi Türkiyeʹye ilişkin koyduğu ikilemi açıklamıştım.ʹ paylaşımına da sayfasında yer verdi.Söz konusu paylaşımlar, kısa sürede binlerce beğeni ve retweet aldı.

 

NE OLMUŞTU?

Beyaz Saray, Türkiyeʹnin Suriyeʹnin kuzeyine yapacağı operasyonu ABDʹnin desteklemeyeceğini ve ülkenin operasyona dahil olmayacağını açıklamıştı.Beyaz Sarayʹın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi yapıldığı belirtilerek, ʹTürkiye, yakın zamanda Suriyeʹnin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak.ʹ ifadeleri kullanmıştı.

 

DOĞRUDAN BU BÖLGELERDE OLMAYACAK Açıklamada, DEAŞʹı

yenen ABD kuvvetlerinin, artık doğrudan bu bölgelerde olmayacağı vurgulanmıştı.ABD hükümetinin, Suriyeʹde tutuklanan DEAŞ mensubu vatandaşlarını geri almaları için Fransa, Almanya ve diğer AB ülkelerine baskı yaptığına ancak bu ülkelerin bu teröristleri almak istemediği belirtilen açıklamada, ABDʹnin bu kişileri yıllarca elinde tutmayacağına işaret edilmiş, ʹ Türkiye bundan böyle, ABDʹnin son iki yıldır, bölgede yakaladığı DEAŞ savaşçılarından sorumlu olacak.ʹ denilmişti.

 

TRUMP, TÜRKİYEʹYİ TEHDİT ETTİ

Bu açıklamalardan bir süre sonra da ABD Başkanı Trump, Türkiyeʹyi ekonomisiyle tehdit etti.Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ʹSuriyeʹnin kuzeyinde sınırları aşan bir şey yapması halinde, Türkiye ekonomisini tamamen yok edip ortadan kaldıracağıʹ tehdidinde bulundu. Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason da yaptığı açıklamada,ʹTürkiye Suriyeʹde hava görev emrinden çıkarıldı, gözlem ve keşif bilgileri verilmeyecekʹ demişti.Trump şu ifadeleri kullanmıştı:ʹTürkiye, benim büyük ve emsalsiz bilgeliğimle sınırları aşmak olarak değerlendirdiğim bir şey yaparsa, Türk ekonomisini yıkıp ve yok edeceğim (daha önce yaptım).(Türkiyeʹnin) Avrupa ve diğerleri ile birlikte, yakalanan IŞİDʹlileri ve ailelerini gözetmeleri gerekiyor. ABD, IŞİDʹin yüzde 100ʹünün yakalanması da dahil olmak üzere, beklenenden çok daha fazlasını yaptı. Şimdi bölgedeki diğerlerinin kendi bölgelerini korumalarının zamanı geldi.ʹ

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Trump'tan, tehdit, tweeti, öncesi, ʹmüttefikimiz, Türkiyeʹ, retweeti, şaşırttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı