Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 14:36 Bu haber 4574 kez okundu
 
Türkiye 2020 yılında 5 deniz sondajı yapacak
Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) deniz ruhsat sahaları dahil olmak üzere petrol ve doğal gazda 2020ʹde 5 deniz sondajı yapacak.
EKONOMİ Haberi
Türkiye 2020 yılında 5 deniz sondajı yapacak

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) deniz ruhsat sahaları dahil olmak üzere petrol ve doğal gazda 2020ʹde 5 deniz sondajı yapacak.

 

ʹ2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programıʹnda yer alan enerji ve madencilik sektörü planlarına göre, Türkiyeʹnin elektrik talebinin 2020ʹde 329,6 milyar kilovatsaate yükseleceği hesaplanıyor. Bu yılki elektrik talebinin ise 315,2 milyar kilovatsaat olacağı tahmin ediliyor.

 

Elektrik üretiminde 2019ʹda yüzde 29,5 olarak öngörülen doğal gazın payının, 2020ʹde yüzde 27,2ʹye düşeceği öngörülüyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının ise 2020ʹde yüzde 36,4ʹe çıkması bekleniyor.Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payını artırma hedefleri kapsamında, yeni bir model olarak uygulanmaya başlanacak mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projelerine ilişkin çalışmaların yürütülmesi planlanıyor.

 

MADENCİLİK İHRACATI 5,2 MİLYAR DOLARA YÜKSELECEK

Türkiyeʹdeki görünür linyit rezervinin de 19,3 milyar tona yükseleceği hesaplanıyor.Elektrik üretiminde yerli kömürün kullanımının artırılmasına yönelik çalışmalar çerçevesinde Eskişehir-Alpu, Trakya-Ergene, Afyon- Dinar, Afşin-Elbistan ve Karapınar-Ayrancı sahalarında santral kurulmasına yönelik yapılacak ihaleler öncesinde kaynak ve rezerv raporları çalışmaları yapılacak. Bu kapsamda 2020ʹde Eskişehir-Alpu sahasında rezerv belirleme ve geliştirmeye yönelik 60 bin metre sondaj yapılması hedefleniyor.Ekonomiye kazandırılacak madencilik sahaları kapsamında, madencilik ihracatının 2020ʹde 5,2 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Ayrıca bu artışlarla, madencilik katma değerinin gayrisafi yurt içi hasılaya oranının da yüzde 1,05ʹe çıkacağı tahmin ediliyor. Bu oran 2019 için yüzde 1,02 olarak tahmin edilmişti.

 

DOĞAL GAZDA YENİ FSRU TEMİN EDİLECEK

Akkuyu Nükleer Güç Santraliʹnin (NGS) ilk ünitesinin 2023ʹte, diğer ünitelerinin ise birer yıl arayla 2026 sonuna kadar işletmeye alınması hedefleniyor.Doğal gazda ise kaynak ve ülke güzergah çeşitliliğinin artırmak amacıyla yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) teslim alınarak test ve kabul işlemlerinin tamamlanması öngörülüyor.Saros Körfeziʹndeki devreye alınacak FSRUʹnun iletim şebekesine bağlantısı sözleşmesinin imzalanarak yapım çalışmalarına başlanması da program dahilinde bulunuyor.

 

SONDAJLAR TAM GAZ

Türkiyeʹnin, KKTC deniz ruhsat sahaları dahil olmak üzere petrol ve gazda 2020ʹde 5 sondaj yapılması planlanıyor. Bu kapsamda 3 bin kilometre iki boyutlu ve 20 bin 707 kilometre üç boyutlu sismik arama faaliyetlerinin sürdürülmesi hedefleniyor.Program kapsamında kaya gazı ve metan gazında kapsamlı araştırma faaliyetlerinin yürütülerek bu alanda toplam 5 geleneksel olmayan kuyu açılması planlanıyor.2020ʹde enerji sektörüne 13 milyar 864 milyon lira kamu yatırımı yapılması öngörülüyor. Böylece enerji, gelecek yıl ulaştırmadan sonra en fazla kamu yatırımının yapılacağı ikinci sektör olarak öne çıkıyor. Madencilik sektöründe ise yeni yılda 3 milyar 572 milyon lira yatırım planlanıyor.

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Türkiye, 2020, yılında, 5, deniz, sondajı, yapacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı