Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 16:52 Bu haber 2124 kez okundu
 
Türkiye ile Libya arasındaki mutabakat Rum basınında yankı uyandırdı
Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy; Türkiye ile Libya arasındaki mutabakat muhtırası Rumların oyunu bozmuştur.
KIBRIS Haberi
Türkiye ile Libya arasındaki mutabakat Rum basınında yankı uyandırdı

Türkiye’nin Libya’yla Münhasır Ekonomik Bölge sınırlarının belirlenmesi konusunda anlaşma imzalaması Rum basınında geniş yankı uyandırdı.


Fileleftheros gazetesi: “Ok Yaydan Çıktı – Türkiye Libya’yla Girit’den Kıbrıs’ın Etrafına Kadar MEB Anlaşması İmzaladı” başlıkları altında verdiği haberinde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Libya’yla MEB sınırlarının belirlenmesi anlaşması imzaladığını okuyucusuna duyurdu.


Gazete, Türkiye’nin bu anlaşmayı imzalayarak, Doğu Akdeniz’de enerji konularında yeni anlaşmazlıklara ve gerginliklere yol açacak bir adım attığı iddiasında bulunurken, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuya ilişkin açıklaması ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’ın anlaşmaya ilişkin tepkisine de geniş yer verdi.


Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:


Haravgi: “Deniz Sınırlarının Belirlenmesi Konusunda Türkiye-Libya Anlayışı – İlgili Anlaşmayı İmzaladılar ve Girit’den Bir Bölgeyi De İçeriyor”.


Politis: “Türkiye ve Libya Yunan MEB’ini ‘Yiyorlar’ – Denizi Grileştiriyorlar”.


Alithia: “Libya’yla Deniz Sınırı Anlaşması”.

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Akdeniz’de Türkiye son sözü söylemeden adım atanlar, hüsrana uğrar." açıklamasında bulundu

 

Taçoy'un açıklaması şöyle,

Türkiye ile Libya arasındaki mutabakat muhtırası Rumların oyunu bozmuştur. Rum yönetimi, İsrail, Yunanistan ve Mısır’ın bölgede kurmaya çalıştığı enerji birlikteliği bu adım ile bertaraf olma yoluna girmiştir. Akdeniz’de Türkiye son sözü söylemeden adım atanlar, hüsrana uğrar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, ile, Libya, arasındaki, mutabakat, Rum, basınında, yankı, uyandırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı