Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 08:54 Bu haber 1055 kez okundu
 
Türkiye olmasaydı DEAŞʹı bitiremezdik
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye olmasaydı DEAŞʹı bitiremezdik
DÜNYA Haberi
Türkiye olmasaydı DEAŞʹı bitiremezdik

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ʹTürkiye önemli bir müttefik. Türkiye aynı zamanda en fazla terör saldırısına da maruz kalan müttefik. DEAŞʹa karşı mücadelede önemli rol oynuyorlar.

 

Irak ve Suriyeʹyle sınır paylaşan Türkiyeʹnin sağladığı altyapı olmasaydı, DEAŞʹa karşı elde ettiğimiz başarıyı sağlamak mümkün olmazdıʹ dedi.Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesiʹnde konuşan ve milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Stoltenberg, NATO ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilerin çok yakın olduğunu ve ʹdaha önce hiç görülmemiş düzeylereʹ ulaştığını kaydetti.ABʹnin yeni ʹlider kadrosuylaʹ da yakın ilişkileri bulunduğunu ifade eden Stoltenberg, NATO ve birliğin siber ve hibrid tehditler olmak üzere birçok alanda iş birliği yürüttüğünü anımsattı.

 

ʹTRANSATLANTİK BAĞ ZAYIFLARSA, AVRUPA BÖLÜNÜRʹ

Avrupa ve Kuzey Amerika arasındaki ilişkilerin büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Stoltenberg, ʹTaraflar arasında iklim değişimi, ticaret ve İran nükleer anlaşması gibi farklı konularda görüş ayrılıkları var. Ancak bunlara rağmen, söz konusu barış ve güvenlik gibi ortak çıkarlar olduğunda birlikte hareket ediyoruzʹ diye konuştu.AB ve NATOʹnun terörle mücadele, Rusya ve yeni ortaya çıkan güvenlik sınamalarına karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini söyleyen Stoltenberg, ʹEğer transatlantik bağlar zayıflarsa, Avrupa da zarar görür ve bölünür.ʹ değerlendirmesinde bulundu.Stoltenberg, ABʹnin savunma alanında kendini geliştirmesini desteklediğini ancak bunun NATOʹya rakip olmaması ya da kabiliyetlerinin tekrarı anlamına gelmemesi gerektiğine işaret etti.

 

ʹLİBYA KONUSUNDA DESTEK VEREBİLİRİZʹ

NATOʹnun Libya konusunda Birleşmiş Milletler nezdinde yürütülen siyasi süreci desteklediğini kaydeden Stoltenberg, ateşkes sağlanması ve silah ambargosunun uygulanmasının önemli olduğunu belirtti.Stoltenberg, ʹTalep olması durumunda (ABʹnin Libyaʹda insan kaçakçıları ile mücadele ve Birleşmiş Milletlerʹin silah ambargosunu denetlemek için kurulan) ʹSophia Operasyonuna daha fazla katkı sunabilirizʹ açıklamasında bulundu.

 

ʹTÜRKİYE ÖNEMLİ BİR MÜTTEFİKʹ

AP milletvekillerinin ʹTürkiyeʹnin önemini ve mevcut politikalarını sorgulayanʹ ısrarlı sorularına cevaben ise Stoltenberg, o dönemde Barış Pınarı Harekatıʹna ilişkin Türk yetkililerle görüştüğünü ve endişelerini dile getirdiğini anımsattı.Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmanın ardından Suriyeʹnin kuzeydoğusunda çatışmanın ciddi oranda azaldığına işaret eden Stoltenberg, bu gelişmenin üzerine siyasi çözüme odaklanılması gerektiğini söyledi.Stoltenberg, şunları kaydetti:ʹTürkiye önemli bir müttefik. Türkiye aynı zamanda en fazla terör saldırısına da maruz kalan müttefik. DEAŞʹa karşı mücadelede önemli rol oynuyorlar. Irak ve Suriyeʹyle sınır paylaşan Türkiyeʹnin sağladığı altyapı olmasaydı, DEAŞʹa karşı elde ettiğimiz başarıyı sağlamak mümkün olmazdı.ʹ

 

ʹNATOME GİRİŞİMİʹ

ABD Başkanı Donald Trumpʹın NATOʹnun Orta Doğuʹda daha fazla rol almasına (NATOME) ilişkin çağrısına dair Stoltenberg bu konuda ʹaçık fikirliʹ olduğunu ve ittifakın ne yapabileceğini görüşeceğini söyledi.NATOʹnun bölgede muharebe operasyonu taraftarı olmadığının altını çizen Stoltenberg, ʹÖnlem almak müdahaleden daha iyidirʹ değerlendirmesinde bulundu.Irakʹta olduğunu gibi NATOʹnun bölgede yerel güçlere eğitim verebileceğini kaydeden Stoltenberg, ʹIrakʹta şimdi yerel kapasiteyi güçlendirmezsek o zaman ileride tekrar muharip güç olarak dönmek zorunda kalabiliriz.ʹ dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Türkiye, olmasaydı, DEAŞʹı, bitiremezdik,
Yorumlar
Haber Yazılımı