Haber Detayı
26 Temmuz 2020 - Pazar 06:54 Bu haber 1499 kez okundu
 
Türkiye tarih yazıyor, diğerleri tarih satıyor..!
Siyonist Arapların hüzünlü günü...Zuveyri: Türkiye, tarihini yeniden geri getirerek bir tarih yazıyor. Diğerleri ise tarih satıyor, coğrafya satıyor, gelecek satıyor.
DÜNYA Haberi
Türkiye tarih yazıyor, diğerleri tarih satıyor..!

Ayasofya’daki Cuma namazı Arap dünyasındaki gazeteci, yazar ve akademisyenleri de heyecanlandırdı. Katar Üniversitesi Körfez Araştırmaları Merkezi Müdürü Mahcub Zuveyri: Türkiye, tarihini yeniden geri getirerek bir tarih yazıyor. Diğerleri ise tarih satıyor, coğrafya satıyor, gelecek satıyor.

 

Arap akademisyen, yazar, gazeteci ve aktivistler, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 86 yıl aradan sonra yeniden ibadete açılması karşısındaki memnuniyetlerini sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarla duyurdu.

 

Arap akademisyen, gazeteci ve yazarlar, sosyal medya hesaplarından, “Ayasofya”, “Ayasofya Camisi”, “Ayasofya camidir”, “Ayasofya müze değil camidir” etiketleriyle çok sayıda paylaşımda bulundu.

Ayasofya Camii'nde ilk Cuma Namazı...

Katarlı yazar Cabir el-Harami Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ayasofya-i Kebir Camii’nde 86 yıl aranın ardından ilk cuma namazının kılındığı günü “Allah’ın günlerinden bir gün” olarak nitelendirerek, İslam toplumlarının kılınan cuma namazını gözyaşları, huşu ve iştiyakla takip ettiğini söyledi.

 

ÜMMETİN UYANIŞINA VESİLE OLACAK
Kuveytli yazar Nasır el-Usaymi de Ayasofya-i Kebir Camii’nin ibadete açılmasının dini ve siyasi anlamının derin olduğunu belirterek, “Ayasofya sadece camiden ibaret değildir. Ayasofya tarihtir. Ve belki Ayasofya’nın ibadete açılması ümmetin uyanışı ve kurtuluşuna vesile olacaktır. Allah’ım İslam’ı ve Müslümanları izzetli kıl” ifadelerini kullandı.

 

SİYONİST ARAPLARIN HÜZÜNLÜ GÜNÜ
Katar Üniversitesi Körfez Araştırmaları Merkezi Müdürü Mahcub Zuveyri de “Türkiye, tarihini yeniden geri getirerek bir tarih yazıyor. Diğerleri ise tarih satıyor, coğrafya satıyor, gelecek satıyor. Ayasofya...” paylaşımında bulundu.

 

Katarlı yazar Fehd el-İmadi de paylaşımında “Ayasofya’dan ezan sesleri yükselince... Siyonist Arapların hayatında hüzünlü bir gün...” ifadelerini kullandı.

 

SANKİ FETİH GÜNÜ
Kuveytli akademisyen Hakim el-Mutayri, Ayasofya’nın 86 yıldan sonra sanki ilk kez ibadete açılmışçasına Müslümanların akınına uğradığını ve bu durumun Ayasofya için ikinci bir fetih olduğunu ifade etti.

 

Mısırlı gazeteci Mutez Matar da “Sanki ‘Fetih’ günü... Binlerce insan tekbirlerle Ayasofya’nın yakınında bir yer bulabilmek için yarışıyor. İnsanlar birbirine sanki ilk kez söylermiş gibi ‘Cumanız mübarek olsun’ diyor. Konstantiniye’yi fetheden Fatih’in ruhuna selam olsun. Emin olan rehber hazreti Muhammed’e salat ve selam olsun.”

Kaynak: (YeniŞafak) - YeniŞafak Editör:
Etiketler: Türkiye, tarih, yazıyor,, diğerleri, tarih, satıyor..!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı